Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Την Μ. Τετάρτη η Εκκλησία καλεί τους πιστούς να επικεντρώσουν την προσοχή τους σε δύο μορφές: την αμαρτωλή γυναίκα που έχρισε την κεφαλή του Ιησού λίγο πριν το πάθος (Ματθ. 26, 6-13) και τον Ιούδα, το μαθητή που πρόδωσε τον Κύριο.

Η γυναίκα αναγνώρισε τον Ιησού ως Κύριο, ενώ ο Ιούδας απέκοψε τον εαυτό του από τον Κύριο. Η μια ελευθερώθηκε, ενώ ο άλλος έγινε δούλος. Η μία κληρονόμησε ενώ ο άλλος οδηγήθηκε στην απώλεια. Αυτοί οι άνθρωποι μας οδηγούν σε σκέψεις για ζητήματα που σχετίζονται με την ελευθερία, την αμαρτία, την κόλαση και την μετάνοια.

Επιμέλεια:Κων/νος Σβεντζούρης Θεολόγος.