Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Τη Μ. Τρίτη η Εκκλησία μνημονεύει δύο παραβολές που σχετίζονται με τη Δευτέρα Παρουσία. Η μια είναι η παραβολή των δέκα παρθένων (Ματθ. 25, 1-3), και η άλλη είναι η παραβολή των ταλάντων (Ματθ. 25, 14-30). Αυτές οι παραβολές θίγουν θέματα, όπως η πνευματική εγρήγορση, η φροντίδα, η υπευθυνότητα και η κρίση. Μας διδάσκουν δύο βασικά πράγματα:

Πρώτον, η ημέρα της κρίσεως θα μοιάζει με την κατάσταση που βρέθηκαν οι κόρες της παραβολής. Ορισμένες ήταν έτοιμες και ορισμένες δεν ήταν. Ο χρόνος που αποφασίζει κανείς για το Θεό είναι τώρα και όχι σε κάποιο απροσδιόριστο χρονικό σημείο στο μέλλον. Η τραγωδία της θύρας που έκλεισε είναι ότι οι άνθρωποι την κλείνουν και όχι ο Θεός. Η εξαίρεση από το γαμήλιο συμπόσιο, δηλαδή από τη Βασιλεία, εξαρτάται από τη δική μας απόφαση.

Δεύτερον, μας υπενθυμίζει ότι η εγρήγορση και η ετοιμότητα δεν σημαίνουν μια κουραστική εκτέλεση τυπικών υποχρεώσεων. Εγρήγορση σημαίνει εσωτερική σταθερότητα, νηφαλιότητα, ησυχία και χαρά. Σημαίνει πνευματική αφύπνιση, προσοχή και επαγρύπνηση. Εγρήγορση είναι η βαθιά προσωπική απόφαση να βρούμε ποιο είναι το θέλημα του θεού και στη συνέχεια να το εκτελέσουμε, να ασπαστούμε κάθε εντολή και κάθε αρετή και να προφυλάξουμε το νου και την καρδιά από τις πονηρές σκέψεις και πράξεις.

Κων/νος Σβεντζούρης Θεολόγος.