Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Το πρώτο μέρος της Μεγάλης Εβδομάδος η Μ. Δευτέρα, η Μ. Τρίτη και η Μ. Τετάρτη  αποτελούν μια ενιαία λειτουργική ενότητα. Ο Όρθρος κάθε μιας από αυτές τις ημέρες ονομάζεται ακολουθία του Νυμφίου. Το όνομα προέρχεται από το κεντρικό πρόσωπο στην παραβολή των δέκα παρθένων. (Ματθ. 23, 1-3). Ο τίτλος Νυμφίος υπαινίσσεται την οικειότητα της αγάπης. Έχει ιδιαίτερη σημασία ότι η βασιλεία του Θεού συγκρίνεται μ’ ένα νυφικό συμπόσιο και μ’ ένα νυφικό κοιτώνα, δηλαδή νυμφώνα. Ο Χριστός του Πάθους είναι ο Νυμφίος της Εκκλησίας.

Τη Μ. Δευτέρα μνημονεύουμε τον Πατριάρχη Ιωσήφ, τον αγαπητό γιο του Ιακώβ, τον οποίο η πατερική και λειτουργική παράδοση προβάλλει ως προτύπωση του Χριστού. Η ιστορία του Ιωσήφ εξηγεί το μυστήριο της πρόνοιας του Θεού, της επαγγελίας και της σωτηρίας. Αθώος, αγνός και δίκαιος, με τη ζωή του δίνει μαρτυρία για τη δύναμη της αγάπης και της υπόσχεσης του Θεού. Το μάθημα που παίρνουμε από το παράδειγμα του Ιωσήφ, συνοψίζεται στα λόγια του προς τους αδελφούς του, οι οποίοι τον είχαν προηγουμένως προδώσει: «Μη φοβάστε!... Εσείς σκεφτήκατε να μου κάνετε κακό, ο Θεός όμως το μετέτρεψε σε καλό, για να κάνω αυτό που γίνεται σήμερα, να διατηρήσω δηλαδή στη ζωή έναν πολυάριθμο λαό. Τώρα λοιπόν μη φοβάστε! Εγώ θα σας συντηρήσω εσάς και τα παιδιά σας».

Επίσης, τη Μ. Δευτέρα η Εκκλησία μνημονεύει το γεγονός με την κατάρα του δέντρου της συκιάς (Ματθ. 21, 18-20). Το δέντρο της συκιάς συμβολίζει τον Ισραήλ, ο οποίος γίνεται άγονος, γιατί αποτυγχάνει να αναγνωρίσει το Χριστό και τη διδασκαλία Του. Η κατάρα της συκιάς δηλώνει ότι η κρίση του Χριστού για τους άπιστους, τους δύσπιστους και τους αμετανόητους θα είναι αποφασιστική την ημέρα της Δευτέρας Παρουσίας. Θέλει επίσης να φανερώσει ότι η γνήσια χριστιανική πίστη είναι δυναμική και καρποφόρα. Διεισδύει σ’ ολόκληρη την ανθρώπινη ύπαρξη και προκαλεί αλλαγή. Αυτοί  που ανήκουν στο Χριστό οφείλουν να ζουν και να περιπατούν εν Πνεύματι και το το Πνεύμα θα τους χαρίσει καρπούς: την αγάπη, τη χαρά, την ειρήνη, τη μακροθυμία, τη χρηστότητα, την αγαθοσύνη, την πίστη και την πραότητα (Γαλ. 5,22-25).

Επιμέλεια:Κων/νος Σβεντζούρης Θεολόγος