Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Οἱ Ἀκολουθίες τῆς Ἁγίας καὶ Μεγάλης Ἑβδομάδος εἶναι γνωστὲς στοὺς φιλακόλουθους πιστοὺς οἱ ὁποῖοι συμμετέχουν σὲ αὐτὲς μὲ ξεχωριστὴ εὐλάβεια καὶ συναίσθηση!Ἐξ ἄλλου αὐτὴ καθ’ ἐαυτὴ ἡ Μεγάλη Ἑβδομάδα  τῶν Ἀχράντων Παθῶν καὶ τῆς Ζωηφόρου Ἀναστάσεως προκαλεῖ στόν Ὀρθόδοξο πιστό ψυχικὲς ἀνατάσεις, ἐκρήξεις ἐσωτερικές, ἀνάμικτα συναισθήματα, χαρμολύπη, λογισμοὺς μετανοίας καὶ συντριβὴ γιὰ τὶς προσωπικές του ἁμαρτίες καὶ πτώσεις. Τὰ πολλὰ ἐγκόλπια ποὺ κυκλοφοροῦν δίνουν στοὺς πιστοὺς τὴ δυνατότητα νὰ συμψάλουν κατὰ τὴν διάρκεια τῶν Ἀκολουθιῶν καὶ νὰ κρατοῦν τοὺς ἑαυτοὺς τοὺς προσηλωμένους στὴ Λατρεία μὲ σκοπὸ νὰ ἀπολαύσουν τοὺς καρποὺς ποὺ ἐκείνη ἄφθονα προσφέρει. Ἔτσι εὔκολα οἱ πιστοὶ μποροῦν νὰ διαπιστώσουν ὅτι τὰ βράδια τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος δὲν τελεῖται ὁ Ἑσπερινὸς ὅπως γίνεται τὸν ὑπόλοιπο χρόνο ἀλλὰ ὁ Ὄρθρος δηλ.ἡ πρωινὴ Ἀκολουθία τῆς ἑπομένης ἡμέρας. Αὐτὸ γίνεται γιὰ λόγους πρακτικούς. Γιὰ νὰ μποροῦν οἱ πιστοὶ καὶ μάλιστα οἱ ἐργαζόμενοι μὲ περισσότερη ἄνεση νὰ συμμετέχουν καὶ νὰ μὴν στεροῦνται τὴν Χαρὰ καὶ τὴν Χάρη τῶν ΜεγαλοΒδομαδιάτικων Ἀκολουθιῶν. Τὴν Κυριακὴ τῶν Βαΐων τὸ βράδυ τελεῖται ὁ Ὄρθρος τῆς Μεγάλης Δευτέρας, τὴν Μεγάλη Δευτέρα ὁ Ὄρθρος τῆς Μεγάλης Τρίτης ,τὴν Μεγάλη Τρίτη ὁ Ὄρθρος τῆς Μεγάλης Τετάρτης κλπ. ἐνῶ τὰ πρωινὰ τῶν τριῶν πρώτων ἡμερῶν τῆς Μεγάλης Ἑβδομάδος τελεῖται ἡ Ἀκολουθία τῶν Ὡρῶν καὶ ὁ Ἑσπερινὸς μὲ τὴν Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία ποὺ κανονικὰ θὰ ἔπρεπε νὰ τελεσθεῖ τὸ μεσημέρι τῆς κάθε μιᾶς ἡμέρας ἀπὸ αὐτές. Ἀκόμα καὶ οἱ Ἑσπερινοὶ τὴν Μεγάλη Πέμπτη, τὴν Μεγάλη Παρασκευὴ καὶ τὸ Μεγάλο Σάββατο τελοῦνται γιὰ τοὺς ἴδιους λόγους τὶς πρωινὲς ὧρες καὶ ἀκολουθεῖ τὴν Μεγάλη Πέμπτη καὶ τὸ Μεγάλο Σάββατο ἡ Θ.Λειτουργία τοῦ Μεγάλου Βασιλείου.Τὸ Μεσονυκτικὸ τὴν Μεγάλη Ἑβδομάδα καταλυμπάνεται.

Ὑπάρχουν ὅμως καὶ Ἀκολουθίες ποὺ διαφεύγουν τῆς προσοχῆς τῶν πιστῶν ἐπειδὴ δὲν τονίζονται συνήθως ἀπὸ τοὺς ἱερεῖς μὲ τὸ σκεπτικὸ ὅτι δὲν θέλουν νὰ φορτώσουν τὸ ἤδη ἐπιφορτισμένο Λειτουργικὸ πρόγραμμα τῶν Ἡμερῶν. Δικαιολογημένη  ἡ σκέψη γιὰ τὴν Ἐνοριακὴ Λειτουργικὴ ζωή. Στὶς Μονὲς ὅμως, ἀλλὰ καὶ σὲ Ἐνορίες ὅπου  ὑπάρχει η δυνατότητα,  τελοῦνται ὅλες οἱ Ἀκολουθίες γιὰ νὰ μὴν χαθεῖ ἡ λειτουργικὴ συνέχεια  τῶν ἀκολουθιῶν τοῦ νυχθημέρου (Ἐνάτη, Ἑσπερινός, Ἀπόδειπνο, Μεσονυκτικό, Ὄρθρος καὶ Ὧρες) ὅπως ἔχει καθιερωθεῖ στὴν Λειτουργικὴ χρήση καὶ ἔχει καθαγιασθεῖ ἀνὰ τοὺς αἰῶνες.

Τὴν Κυριακὴ τῶν Βαΐων νωρὶς τὸ ἀπόγευμα διαβάζεται ἡ Ἐνάτη Ὥρα καὶ ὁ Ἑσπερινός της Ἀποδόσεως τῆς Δεσποτικῆς Ἑορτῆς ποὺ οὐσιαστικὰ ἀποτελεῖ τὸν τελευταῖο Κατανυκτικὸ Ἑσπερινό της Μεγάλης Τεσσαρακοστῆς. Πρὶν τὴν Ἀκολουθία τοῦ Νυμφίου διαβάζεται τὸ Μικρὸ ( τὸ Μεγάλο γιὰ τὴν ἀκρίβεια)Ἀπόδειπνο μὲ τὸν Κανόνα τοῦ Τριωδίου «Ἰωσὴφ τὴν σωφροσύνην». Τὴν Μεγάλη Δευτέρα, τὴν Μεγάλη Τρίτη καὶ τὴν Μεγάλη Τετάρτη πρὶν τὸν Νυμφίο τελεῖται τὸ Μεγάλο Ἀπόδειπνο μὲ τοὺς σχετικοὺς Τριώδιους Κανόνες  «Συνέλθωμεν τῷ Χριστῷ»(Μ.Δευτέρα),«Συντελείας ὁ καιρὸς»(Μ.Τρίτη) καὶ «Ἀνώγεων ἐστρωμένον» (Μ.Τετάρτη).Τὴν Μεγάλη Πέμπτη, τὴν Μεγάλη Παρασκευὴ καὶ τὸ Μεγάλο Σάββατο διαβάζεται τὸ Μικρὸ Ἀπόδειπνο μὲ τὸν Κανόνα τῆς Μεταλήψεως «Ἄρτος ζωῆς αἰωνιζούσης».Αὐτὰ τὰ λίγα γράφτηκαν μὲ σκοπὸ τὴν ἐνημέρωσή μας γιὰ τὰ θέματα τῆς λατρείας κατὰ τὴν Μεγάλη Ἑβδομάδα.«Ὁ δυνάμενος χωρεῖν χωρείτω»!