Αρχική » Ενοριακά Νέα

Εποφειλομένη Ετήσια Ευχαριστία μπορεί να χαρακτηρίσει κανείς την Αγρυπνία που εδώ και δέκα χρόνια τελούμε προς Τιμήν της Κυράς μας της Παναγιάς με την ευκαιρία του Ακάθιστου Ύμνου Της κατά τον οποίο της απευθύνουμε από καρδιάς εκείνα τα ανεπανάληπτα «Χαίρε».

Την Παρασκευή λοιπόν της Ε΄ Εβδομάδος των Νηστειών 30 Μαρτίου 2012 στις 7.30 το απόγευμα ξεκίνησε ουσιαστικά η Αγρυπνία με τον Εόρτιο Όρθρο κατά την διάρκεια του οποίου ενώπιον της ασημοσκέπαστης Εικόνος του Ευαγγελισμού ελέχθησαν οι εικοσιτέσσερις Οίκοι  σε τρείς στάσεις προς το Σεπτό Πρόσωπο Της ενώ η τέταρτη Στάση ελέχθη ενώπιον της Εικόνος της Γεροντίσσης εντός του Ιερού Βήματος.

Ακολούθησε η Κατανυκτική Θ.Λειτουργία και η ευλογία του Κολλύβου της Παναγίας μας.Οι χοροί των Ιεροψαλτών με προεξάρχοντα τον κ.Δημ.Αναδιώτη απέδοσαν τους Ύμνους με ξεχωριστή μελωδικότητα και αρχοντιά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ολόκληρη η Ακολουθία μεταδόθηκε ζωντανά απο τον Ραδιοφωνικό Σταθμό της Μητροπόλεως μας και έτσι δόθηκε η ευκαιρία να βρεθούν νοερώς ανάμεσα μας και πάρα πολλοί φιλακόλουθοι ακροατές.