Αρχική » Ενοριακά Νέα

Αν η μνήμη του Αγίου  Γεωργίου Του Τροπαιοφόρου μας γεμίζει Αναστάσιμη χαρά εξ αιτίας του πολυβασανισμένου αυτού Μεγαλομάρτυρος της Πίστεως μας, αλλά και εκ του ότι η εορτή αυτή θεωρείται Πανορθόδοξη και Πανελλάδική αφού δεν υπάρχει Οικογένεια,δεν υπάρχει συγγένεια και Πατριά που να μην έχει έστω έναν Γεώργιο η μια Γεωργία, για εμάς τους Βοιωτούς η μνήμη του Αγίου δημιουργεί ξεχωριστή υιική  χαρά και για τον λόγο ότι εκείνη την ημέρα άγει τα Ονομαστήρια του ο Σεπτός Ποιμενάρχης μας κ.κ ΓΕΩΡΓΙΟΣ.

Το πρόγραμμα της εορτής του Αγίου και των Ονομαστηρίων του Σεβασμιωτάτου περιελάμβανε   Αρχιερατικό Εσπερινό της Αγάπης  την Κυριακή του Πάσχα στην Ιστορική Αράχωβα, Πανηγυρική Θ.Λειτουργία στον Ομώνυμο Ναό του Αγίου στην Λιβαδειά με συνιερουργό τον Σεβ.Μητροπολίτη Κηφησίας κ.ΚΥΡΙΛΛΟ  και Μεθέορτο Αρχιερατικό Εσπερινό στην Θήβα στον πανηγυρίζοντα Ενοριακό Ναό,ο οποίος τελέσθηκε από τον εορτάζοντα Ποιμενάρχη μας,συμπροσευχομένου και του Σεβ.Μητροπολίτου Ιλίου κ.κ.ΑΘΗΝΑΓΟΡΟΥ,του Ιερού Κλήρου της Επαρχίας των Θηβών,του Δημάρχου Θηβαίων κ.Σπ.Νικολάου,του κ.Διοικητού του ΚΕ.ΠΒ Θηβών,πολλών επισήμων και πλήθους λαού (και μιας αντιπροσωπείας από την Ενορία μας)που προσήλθαν να ευχηθούν στον Πνευματικό τους  Πατέρα και να λάβουν την ευχή Του. Στα Αναλόγια έψαλαν οι Μοναχές των Ι.Μονών Μαζαρακίου και Ακραιφνίου ενώ στο Ενοριακό Κέντρο ακολούθησε δεξίωση προς τιμήν του Σεβασμιωτάτου.

Εμείς δεν έχουμε από το να ευχηθούμε στον Σεπτό μας Ποιμενάρχη μας «για πολλά-πολλὰ χρόνια να Τον ἀπολαμβάνουμε ἐνδόξως Ἀρχιερατεύοντα, λαμπρῶς ποιμένοντα, φαιδρὼς ἀγαλλόμενον, οὐδέποτε ὀδυνώμενον, πάντοτε ὑπὲρ ἡμῶν εὐχόμενον καὶ προσευχόμενον, ἔτσι ὥστε να ἀξιωθοῦμε τὰ Οὐράνια , τὰ Ἄφθαρτα, τὰ Αἰώνια».

Έτη πολλά Σεβασμιώτατε.