Αρχική » Ενοριακά Νέα

Tο ότι η Κυρία Θεοτόκος είναι όχι μόνο των «Αγγέλων Χαρμονή» αλλά και Χαρά όλων των πιστών που και μόνο να ακούσουν το όνομα Της, «τὸ γλυκύτερο ὄνομα στὰ χείλη κάθε Χριστιανοῦ, τὸ ὄνομα ποῦ φέρνει δάκρυα χαρᾶς, τὸ ὄνομα ποὺ ἐγκωμιάστηκε ἀπὸ Ἀγγέλους καὶ Ἁγίους, ὑμνήθηκε ἀπὸ ἐγκωμιαστὲς καὶ ὑμνογράφους, τιμήθηκε ἀπὸ διδασκάλους, Ἱεράρχες και ἐξαιρετικὲς προσωπικότητες στὸ διάβα τῆς Ἱστορίας», αποδεικνύεται από την μεγάλη προσέλευση στους Ναούς όταν τελούνται Ακολουθίες που απευθύνονται στην Μητέρα του Θεού και Μητέρα όλων των ανθρώπων.

Αποκορύφωμα των τεσσάρων Ακολουθιών των Χαιρετισμών κάθε Παρασκευή της Μεγάλης Τεσσαρακοστής αποτέλεσε η Ετήσια Αγρυπνία που τελέσθηκε για τον ΑΚΑΘΙΣΤΟ ΥΜΝΟ της  Κεχαριτωμένης Μαριάμ, την Παρασκευή 8 Απριλίου 2011.

Η Ακολουθία ξεκίνησε στις 7.00 μ.μ με το Μικρό Απόδειπνο, τον Εόρτιο Όρθρο κατά την διάρκεια του οποίου αναγνώσθηκαν εμμελώς οι 24 Οίκοι των Χαιρετισμών και ολοκληρώθηκε τα Μεσάνυκτα με την Κατανυκτική Θ.Λειτουργία και την Μετάδοση της Θ.Κοινωνίας στο μεγαλύτερο μέρος του εκκλησιάσματος.

Περί το τέλος ευλογήθηκε όπως ορίζει η Τάξις της Εκκλησίας μας το Κόλλυβο της Παναγίας και ακολούθησε στο Ενοριακό μας Κέντρο Τράπεζα για τους συντελεστές και αυτής της Λατρευτικής Θεοτοκοσκέπαστης Συνάξεως.