Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Αγαπητό μου παιδί,

Μὲ τὸ ἄκουσμα τῆς ἐπιτυχίας  σου  καὶ τῆς  εἰσαγωγῆς  σου  στὴν Ἀνώτατη  Ἐκπαίδευση  τῆς Πατρίδας  μᾶς , σπεύδω  νὰ  σου  ἐκφράσω  τὰ  θερμότατα  συγχαρητήριά  μου  καὶ τὶς  ἐγκάρδιες  εὐχές  μου, γιὰ  φωτισμένη   φοίτηση  καὶ  καλὴ  ὁλοκλήρωση  τῶν  σπουδῶν  σου.

Μὴν  ξεχνᾶς  ὅτι  ἡ  Ἐνορία  εἶναι  μία   Μεγάλη  Οἰκογένεια  καὶ  ὅτι  οἱ  χαρὲς τῶν  παιδιῶν  της , μᾶς  κάνουν  νὰ  χαιρόμαστε  ὅλοι. Γι  αὐτὸ  ἡ  χαρά  σου  εἶναι  καὶ  δική  μας  χαρὰ .

Σὰν  Ἐφημέριος  σὲ  διαβεβαιώνω  ὅτι  θὰ  προσεύχομαι  γιὰ  σένα   στὸ  Ἱερὸ  Θυσιαστήριο, ὁ  Θεὸς  μὲ  τὶς  ἀκοίμητες   πρεσβεῖες  τοῦ  Ὁσιομάρτυρος  Ἁγίου  Νικολάου  τοῦ  Νέου  του  Προστάτου  μας, νὰ σὲ  δυναμώνει  καὶ νὰ σὲ  σκεπάζει  κατὰ  τὴν  φοιτητική   σου  πορεία .

Συγχαρητήρια   ὅμως  ἁρμόζουν  καὶ  στοὺς  Ἐκλεκτούς  σου  Γονεῖς , οἱ   ὁποῖοι  τόσο  πολὺ  ἐκοπίασαν , γιὰ νὰ  φτάσεις  σ’ αὐτὴν  τὴν  εὐχάριστη  στιγμὴ  τῆς  ζωῆς  σου  καὶ  νὰ  ἐκπληρωθεῖ  μία  ἀπὸ   τὶς  προσδοκίες  σου .

Σὲ  ἀσπάζομαι  μὲ  ὅλη  μου  τὴν  ἀγάπη

καὶ  σὲ  εὐλογῶ  μέσα  ἀπὸ τὴν  καρδιά  μου .

π.Ευάγγελος