Αρχική » Ενοριακά Νέα

ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΕΥΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΡΙΑ ΜΑΣ

Η μεταφορά των Ιερών Λειψάνων απο τους Μοναστηριακούς χώρους όπου φυλάσσονται είναι παλαιά αγιαστική παράδοση της Εκκλησίας μας, και μάλιστα τα προηγούμενα χρόνια που οι μετακινήσεις  ήταν πολύ δύσκολο κατόρθωμα για όλους, οι πιστοί επεδίωκαν το να βρεθούν ενώπιον μιάς Εικόνος η ενός Ιερού Λειψάνου για να προσκυνήσουν και να αφήσουν πάνω τους τις θλίψεις,τις αγωνίες,τους προβληματισμούς τους, συνειδητοποιώντας ότι απολαμβάνουν μιά ξεχωριστή ευλογία η οποία τους επισκέπτεται την στιγμή που μόνοι τους αδυνατούσαν να μετακινηθούν πρός τους Ιερούς Τόπους όπου φυλάσσονταν οι Ιερές Εικόνες η τα Λείψανα, είτε εξ αιτίας της αποστάσεως είτε εξ αιτίας των πολλών εξόδων που απαιτούνταν.

Και σήμερα  παρ΄όλο που οι αποστάσεις έχουν σμικρινθεί και όλοι έχουμε πολλές δυνατότητες μετακίνησης και ανέσεις, όταν πληροφορούμαστε ότι στην Ενορία μας,στην πόλη μας,στην περιοχή μας φιλοξενήται ένα Ιερό λείψανο σπεύδουμε να το ασπαστούμε και να λάβουμε την Χάρι του Αγίου Πνεύματος που παραμένει στα Λείψανα των Αγίων.Την Δεύτερη Κυριακή της Σαρακοστής εορτάσαμε Ενοριακά, για όγδοη συνεχή χρονιά, την Μνήμη των Βοιωτών Αγίων στο όνομα των οποίων  είναι αφιερωμένο το Αριστερό Κλίτος του Ναού μας.

Το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου στις 5.30 μ.μ υποδεχθήμαμε την Σεπτή Κάρα του Οσίου Σεραφείμ την οποία μετέφερε ,για τρίτη συνεχή φορά, ο Καθηγούμενος της Ομώνυμης Ιεράς Μονής Μοναχός π.Παχώμιος και ευθύς εψάλη ο Πανηγυρικός Εσπερινός.Το πρωί της Κυριακής τελέσθηκε η Θ.Λειτουργία και στις 6.00 μ.μ ο Κατανυκτικός Εσπερινός με Θ.Κήρυγμα απο τον Παν.Αρχιμ.π.Γεώργιο Ρέμπελο Ιερατικό Προιστάμενο του Ι.Ν Παμμ.Ταξιαρχών Σχηματαρίου και Γραμματέα παρά τη Ιερα Συνόδω.

Το πρωί της Δευτέρας μετά της Προηγιασμένη Θ.Λειτουργία τελέσθηκε ο Αγιασμός και στις 11.30 π.μ μετά την Παράκληση, η Αγία Κάρα ανεχώρησε για την Ιερά Μονή όπου ευλαβώς φυλάσσεται.Τον Ναό μας επισκέφθηκαν για να προσκυνήσουν Κληρικοί( ο Αρχιμ.π.Νικόδημος Κάστιζας, ο Αρχιερατικός Επίτροπος Θηβών π.Γεωργ.Τουλουμάκος, π.Μελέτιος Θανάσου, π.Κων/νος Νικολάου, π.Παναγιώτης Κανιάρης και π.Μιχαήλ Κατσίνας) εκατοντάδες πιστοί, Ενορίτες και μή,τα παιδιά του 7ου Νηπιαγωγείου και του 6ου Δημοτικού Σχολείου Θηβών με τους Δασκάλους τους,τα παιδιά του Βρεφονηπιακού Σταθμού Tom kai Jerry καθώς και τα μέλη της Νεανικής Σύναξης των εφήβων,ενώ οι Κυρίες του Ε.Τ.Α περιποιήθηκαν με τον καλύτερο τρόπο τους επισκέπτες μας στο Ενοριακό Κέντρο.

Ήταν ένα τριήμερο πλήρες ευλογιών και ευχόμαστε και του χρόνου να αξιωθούμε αυτής της Μεγάλης Τιμής.