Αρχική » Λειτουργικά κείμενα » Προσευχές Διάφορες

Προσευχη Για το καινούργιο αυτοκίνητο  και για τον Οδηγό.

(Σε απόδοση στα νεοελληνικά)

Κύριε Ιησού Χριστέ Θεέ και Σωτήρα μας ·Εσύ που ήλθες για να σώσεις όλους τους ανθρώπους ·Εσύ που κάθεσαι στον Ουράνιο Θρόνο Σου σαν Παντοκράτορας του Ουρανού και της γης· Εσύ που όταν ήσουν σωματικά στον κόσμο αυτό  πεζοπορώντας επισκέφθηκες πόλεις και χωριά και λίγο πριν το Εκούσιο Πάθος καθισμένος επάνω στο ταπεινό υποζύγιο εισήλθες στα Ιεροσόλυμα· Εσύ που έστειλες τον Διάκονο Φίλιππο να συναντήσει τον Αιθίοπα Αξιωματούχο και πάνω στο αμάξι του, του μίλησε για Σένα και τον βάπτισε στην συνέχεια, αφού πίστεψε μέσα από την καρδιά του ·Εσύ Δέσποτα ευλόγησε το νέο αυτοκίνητο αυτό και  το πιστό παιδί Σου που Σε προσκάλεσε για τον σκοπό αυτό με την ακολουθία του Αγιασμού. Στείλε τον φύλακα Άγγελο Σου να προστατεύει το αυτοκίνητο και όσους ταξιδεύουν με αυτό από κάθε κίνδυνο, ατύχημα και από κάθε δυσάρεστη περίσταση και βοήθησε τους να φθάνουν πάντοτε στον προορισμό τους με ασφάλεια, υγεία και χαρά.

Όλα αυτά στα ζητάμε με τις μεσιτείες του Αγίου Χριστοφόρου ο οποίος αξιώθηκε να σε πάρει στους ώμους του σαν νήπιο, του Αγίου Νικολάου του Νέου του Προστάτη μας και όλων των Αγίων. Αμήν.

Καλοτάξιδο και να  χαίρεστε το νέο σας αυτοκίνητο!

π.Ευάγγελος