Δάνεισε κι εσύ δυο ώρες στο Θεό, πηγαίνοντας στην εκκλησία, και θα φέρεις στο σπίτι σου κέρδη αμέτρητων ημερών. Αν όμως δεν δέχεσαι να κάνεις κάτι τέτοιο, σκέψου μήπως μ’ αυτή σου τη στάση χάσεις κόπους πολλών ετών. Γιατί ο Θεός, όταν περιφρονείται, γνωρίζει να σκορπίζει τα χρήματα που συγκεντρώνεις με την εργασία της Κυριακής (Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος ).

Αρχική » Λειτουργικά κείμενα » Πεντηκοστάριο

Πεντηκοστάριον.

Ονομάζεται έτσι το Λειτουργικό Βιβλίο της Εκκλησίας μας που περιλαμβάνει τους Ύμνους απο την Κυριακή του Πάσχα μέχρι και την Κυριακή των Αγίων Πάντων.

Οι Κυριακές αυτές είναι του Πάσχα, Του Θωμά, Των Μυροφόρων, Του Παραλύτου, Της Σαμαρείτιδος, Του Τυφλού, Των Αγ.Πατέρων, Της Πεντηκοστής, Των Αγίων Πάντων. Ενδιάμεσα παρεμβάλλονται οι Εορτές της Μεσοπεντηκοστής,της Αναλήψεως και του Αγ.Πνεύματος.

Πατήστε επάνω στο pdf και διαβάστε Ύμνους του Πεντηκοσταρίου.

Πατήστε εδώ για να δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο