Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Αρχική » Λειτουργικά κείμενα » Μηναία

Μηναίον Μαρτίου

Σύμφωνα με το Βιβλίο της Γενέσεως τον μήνα Μάρτιο έγινε η Δημιουργία του ανθρώπου και όλης της κτίσεως.Επίσης τον μήνα αυτόν έγινε η Διάβαση της Ερυθράς Θάλασσας,ο Ευαγγελισμός της Παρθένου,το Πάθος και η Ανάσταση του Κυρίου.Οι Λατίνοι τον θεωρούσαν πρώτο μήνα του χρόνου (Πρίμους)ως αρτίο και τέλειο σε σχέση με τον Φεβρουάριο που ήταν ατελής και ακρωτηριασμένος.Περιέχει 31 ημέρες και η κυριότερη Εορτή είναι του Ευαγγελισμού.

Πατήστε πάνω στο pdf και διαβάστε τις Ακολουθίες του μήνα.

Πατήστε εδώ για να δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο