Πόσα δάκρυα χύθηκαν μπροστά σε εικονίσματα; Πόσοι αμαρτωλοί γονάτισαν σαν τους αγίους για να ζητήσουν θείο έλεος; Πόσα καντήλια άναψαν για να φωτίσουν τα σκοτάδια μίας μεγάλης νύχτας; Πόσες προσευχές έγιναν κλάμα γιατί ίσως ήταν πρώτη φορά που στη συνάντηση με τον Θεό ένιωσαν αληθινή αγάπη; Δ.Τ.

Αρχική » Λειτουργικά κείμενα » Μηναία

Μηναίον Φεβρουαρίου

Fedruare στα Λατινικά σημαίνει κάθαρση .Οι Ρωμαίοι λοιπόν τον μήνα αυτόν καθάριζαν τις πόλεις και τους αγρούς.Το Ιουλιανό Ημερολόγιο του αφήρεσε μία ημέρα απο 30 σε 29 και επι Αυγούστου Καίσαρος του αφερέθηκε άλλη μία η οποία προστέθηκε στον Μήνα Άυγουστο εις τιμήν του Αυτοκράτορα.

Όταν περιέχει 29 ημέρες ονομάζεται (και ο χρόνος ολόκληρος) Δίσεκτος.Οι κυριότερες Εορτές του είναι της Υπαπαντής (2) και του Αγίου Χαραλάμπους(10).

Πατήστε πάνω στο pdf και διαβάστε τις Ακολουθίες του μήνα.

Πατήστε εδώ για να δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο