Ο παραλυτικός της Kαπερναούμ είναι ένα σύμβολο του αγωνιστή που δεν υποχωρεί μπροστά στις δυσκολίες,του ανθρώπου,που παλεύει με θέληση και επιμονή και φθάνει κάποτε στον στόχο του ξεπερνώντας ακόμα και τα μεγαλύτερα εμπόδια.Τον βλέπουμε με αποφασιστικότητα να διασχίζει τους δρόμους της Καπερναούμ ξαπλωμένος πάνω στο ξυλλοκρεβατό του μεταφερόμενος από τέσσερεις συνανθρώπους του με τόλμη ξεφεύγει από τα πλήθη που συνωστίζονται γύρο από τον Χριστό και φράζουν κάθε δρόμο που φέρνει κοντά του.Με επινοητικότητα παραγγέλνει σε αυτούς που τον σηκώνουν να ξηλώσουν την στέγη του σπιτιού όπου διδάσκει ο Κύριος και να κατεβάσουν από κει το κρεββάτι του ,δεμένο με σχοινιά μπροστά στα πόδια του διδασκάλου ,για να δεχθεί από τα χέρια του εκείνο που κανένας άλλος δε μπόρεσε να του προσφέρει. Την συγχώρεση και την υγεία.Κανένα εμπόδιο δε στάθηκε ικανό να αναχαιτήση την πορεία του ,ότε η σωματική του αναπηρία,ούτε η αδιαφορία του πλήθους στις ικεσίες του για ένα πέρασμα,που θα τον έφερνε κοντά του στον μεγάλο γιατρό. Μέσα στο ασθενικό,το σακατεμένο εκείνο κορμί,χτυπούσε μια αποφασιστική καρδιά και κυριαρχούσε μια ισχυρή θέληση.Επιβράβευση δε,της αποφασιστικότητας και της θέλησης είναι ο λόγος του Χριστού.<<Σήκω πάρε το κρεββάτι σου και πήγαινε στο σπίτι σου>>.Το παράδειγμα του παραλυτικού απευθύνει σήμερα σε εμάς ένα πολύ μεγάλο και επίκαιρο δίδαγμα. Μας δείχνει ποια εναι η σωστή τοποθέτηση μας,μπροστά στις δυσκολίες της ζωής.Δύο θέσεις μπορεί να πάρει ο εγωιστής άνθρωπος απέναντι στα δυσάρεστα ,απρόοπτα της ζωής.Τις ίδιες που παίρνει και ο ναυαγός όταν εγκαταλείπει το τσακισμένο καράβι του.Η να αφήσει τον εαυτό του πανικόβλητος και χωρίς ελπίδα στην ορμή των κυμάτων  ή να επιστρατεύσει τις δυνάμεις του, να παλέψει με τα κύματα ώσπου να φτάσει στην στεριά.

Στην πρώτη περίπτωση δε έχει καμμία ελπίδα να σωθεί. Στην δεύτερη όμως έχει πολλές ελπίδες.Και στην ζωή υπάρχουν εκείνοι που μπροστά στις δυσκολίες ,λιποψυχούν τα χάνουν, απελπίζονται.Ολα τα βλέπουν μαύρα και χάνουν την αγωνιστική τους διάθεση.Ετσι παραδίδουν αμέσως τα όπλα και πέφτουν στην δυστυχία. Υπάρχουν όμως και άλλοι που από την δυσκολία αντλούν δύναμη παλεύουν και νικούν,όπως ο παραλυτικός του σημερινού Ευαγγελίου.Aς σταθούμε σήμερα στους δεύτερους. Στους γενναίους,για τους οποίους κάθε εμπόδιο μεταβάλλεται σε πηγή ενέργειας,που ξεπερνούν τον εαυτό τους και πολλές φορές αναρωτιούνται:Πως μπόρεσα να υπερπηδήσω την δυσκολία;Πως τα έβγαλα πέρα;που βρήκα την δύναμη και προχώρησα;Απειρα παραδείγματα θα μπορούσαμε να αναφέρουμε,Για την μάνα που μεγαλώνει ένα άρρωστο παιδί,για τον σύζηγο που φροντίζει μόνος του τα παιδία του,για την σοβαρή ασθένια, για το βαρύ πένθος που ταλαιπωρεί ολόκληρη την οικογένεια.κα. Ο παραλυτικός της Καπερναούμ,χωρίς την αρρώστια του,ίσως δεν γνώριζε ποτέ τον Χριστό για να δεχθεί από τα χέρια του την σωματική και ψυχική του θεραπεία.Οι δοκιμασίες,τα λάθη,ακόμα και οι αποτυχίες γίνονται για τον άνθρωπο που ξέρει να αγωνίζεται ,σκαλοπάτια που τον ανεβάζουν ψιλότερα.Αν μια τέτοια τακτική είναι αποτελεσματική για κάθε άνθρωπο,για τον χριστιανό είναι πολύ περισσότερο.Ο χριστιανός στον αγώνα του νιώθει κοντά του τον Χριστό,συμπαραστάτη και αγωνιστή.Και είναι έκφραση αγωνιστικών βιωμάτων των χριστιανών τα λόγια της θείας λειτουργίας του Μεγάλου Βασιλείου που ο λειτουργός απευθύνει στον Θεό:<<Εσυ είσαι κύριε ,η βοήθεια εκείνων που δεν περιμένουν από πουθενά βοήθεια,η ελπίδα εκείνων που έχουν απελπισθεί,Σωτήρας εκείνων που ταλαιπωριούνται,λιμάνι εκείνων που θαλασσοδέρνονται από τα κύματα της ζωής,γιατρός εκείνων που είναι άρρωστοι σωματικά και ψυχικά>>.

Με αισιοδοξία και επιμονή ,με πίστη και θέληση ας σηκώνουμε τα μάτια μας προς τον Σταυρό του κυρίου και προς τους Αγίους μας, τους φίλους και συμπαραστάτες στις δυσκολίες της ζωής μας,και ας ακούμε το μήνυμα με το οποίο πορεύθηκαν στη ζωή μας και οι Βοιωτοί Αγίοι οι οποίοι έδρασαν εδώ και με την παρουσία τους καθηγίασαν την γη της Βοιωτίας όπου ζούμε και εμείς σήμερα.<<Εις τον κόσμο ετούτον θα έχετε θλίψιν αλλά να έχετε θάρρος>>. Θάρρος λοιπόν για την αντιμετώπιση των δυσκολιών της ζωής,πίστη στον Χριστό και εμπιστοσύνη στους Αγίους μας.