"Γνώρισμα των ευσεβών είναι να δίνουν στον καθένα που ζητάει. Των ευσεβέστερων και σε εκείνον που δε ζητάει. Αλλά το να μη διεκδικεί κάποιος αυτό που του αφαίρεσαν, και μάλιστα όταν έχει τη δύναμη, ε... αυτό είναι γνώρισμα μόνο των αγίων". Άγιος Ιωάννης της Κλίμακος

Μέσα από τη μικρή μου πείρα είδα το εξής: Εκείνο το οποίο, όντως, μπορεί να αναστήσει ακόμα και τον νεκρό άνθρωπο, είναι η αγάπη!
Γι'αυτό λέει ο άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος: «Ἀγάπη πηγὴ πυρός· πηγὴ ζωής». Η αγάπη μεταγγίζει τη ζωή στον άλλο άνθρωπο. Αγάπα τον αδερφό σου με την καρδιά σου, γνήσια, χωρίς να περιμένεις τίποτα από αυτόν!
Χωρίς να ζητάς τίποτα! Όπως ο Θεός αγαπά εσένα. Και ο Θεός δεν έρχεται να σε καταδικάσει ούτε καν να σου πει τίποτα. Απλώς μόνο να σε ζωογονήσει, να σε ζεστάνει μέσα στην δική Του αγάπη.
Ο Λεμεσού Αθανάσιος