Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Κάποια στιγμή πού κλονιζόταν ή Επανάσταση στήν Πελοπόννησο, διότι αποσύρθηκαν οί άλλοι οπλαρχηγοί, ό Κολοκοτρώνης κατέφυγε στό εκκλησάκι τής Παναγίας στό Χρυσοβίτσι καί Τήν παρακάλεσε θερμά λέγοντας:«Παναγία μου, βοήθησε καί τούτη τή φορά τούς Έλληνες νά ψυχωθούν». Έπειτα βγήκε από τόν ιερό Ναό καί είπε στά παλληκάρια του:

«Ο Θεός υπέγραψε τή λευτεριά τής Ελλάδος καί δέν θά πάρει πίσω τήν υπογραφή Του».

Ό Κωνσταντίνος Κανάρης τήν Παναγία επικαλέστηκε νά χαρίσει στούς Έλληνες τό τρόπαιο, όταν έπλεε στήν Χίο νά ανατινάξει τήν τουρκική ναυαρχίδα τού Καρά Αλή.

Οί Σπετσιώτες τό 1822 στήν Παναγία τήν Αρμάτα απέδωσαν τήν απόκρουση τού Οθωμανικού στόλου πού κατευθυνόταν πρός τήν Αργολίδα, γιά νά διασπάσει τήν πολιορκία τού Ναυπλίου.

Ο οπλαρχηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης μπροστά στήν εικόνα τής Παναγίας τής Προυσιώτισσας γονάτισε, όταν αρρώστησε βαριά, καί τήν παρακάλεσε θερμά νά τόν θεραπεύσει λέγοντας:«Παναγία μου, κάνε με καλά νά πολεμήσω γιά τήν ελευθερία τής Πατρίδος μου, κι εγώ θά σ’ ασημώσω». Καί, ω! τού θαύματος! Έγινε καλά από φυματίωση, πού θέριζε τήν εποχή εκείνη.

Ο στρατηγός Μακρυγιάννης γονάτιζε μπροστά στήν εικόνα Τής Παναγίας καί προσευχόταν μέ δάκρυα λέγοντας:
«Δώσε, Θεοτόκε, τήν υγείαν, όσοι παθόντες έρχονται είς τήν χάρη Σου, Βαγγελίστρα μου, διά νά δοξασθεί Ό πανάγαθος Θεός καί νά ιδούνε οι τύραγνοι τί εστί Θεός παντουργός καί ή βασιλεία Του».

«Για Τού Χριστού τήν πίστη τήν αγία καί τής πατρίδος τήν ελευθερία».