Μήν αφήσετε κανέναν πειρασμό, να σας υπερνικήσει. Μήν αφήσετε κανένα σύννεφο να σκοτεινιάσει την πορεία σας, και όποια δοκιμασία σας βρεί, στραφείτε αμέσως στον Χριστό, τον Φιλεύσπλαγχνο Θεό μας, ο Οποίος έχει ποδοπατήσει τον θάνατο και έχει καταργήσει τη δύναμη του διαβόλου. Ιερομόναχος Σεραφείμ Ρόουζ

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο Εθνικός μας ποιητής, Διονύσιος Σολωμός, επίστευε βαθειά στον Ιησού Χριστό!Μία ημέρα που περπατούσε σ’ έναν κήπο γεμάτο λουλούδια, κάποιος φίλος του, που ευρέθηκε εκεί, τον ερώτησε: «Μιλάς γιά τον Χριστό τόσο συχνά. Μπορείς να μου πεις, τί σου έκανε ο Χριστός στη ζωή σου;;».

Τότε ο Σολωμός κοντοστάθηκε και δείχνοντάς του ένα όμορφο και ωραίο λουλούδι του είπε: «Ό,τι και ο ήλιος σ’ αυτό το λουλούδι»!