Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Καλεσμένη σε τηλεοπτική εκπομπή η καθηγήτρια επιδημιολογίας του ΕΚΠΑ κα Αθηνά Λινού και αφού στην ίδια εκπομπή είχε προηγηθεί συζήτηση με τον εκπρόσωπο της Εκκλησίας της Ελλάδος και με ένα Κληρικό περί του.. «μήλου της έριδος», κατ΄ αυτούς, δηλ. την Θεία Κοινωνία, η συντονίστρια της εκπομπής επέμενε: «οι επιστήμονες είναι κατηγορηματικοί», επί του θέματος αυτού.

Εις επίρρωση λοιπόν της «απολυτότητας» αυτής το 1ο ερώτημα που έθεσε στην  κα Λινού ήταν «η επιστημονική της άποψη  για την Θεία Κοινωνία».Μάλιστα τέθηκε με τρόπο που η δημοσιογράφος έδιδε και την απάντηση. Ερωτά η δημοσιογράφος: «Ποια η επιστημονική σας άποψη για την Θεία Κοινωνία, γιατί οι επιστήμονες λένε ότι μεταδίδεται με το σάλιο».

Απαντά η κα Λινού: «Πρέπει να αναγνωρίσω ότι όντως επιδημιολογική μελέτη η οποία να αποδεικνύει ότι δια της καταπόσεως του σάλιου μεταδίδεται η νόσος δεν υπάρχει. Έχει δίκιο ο Σεβασμιώτατος». Επιμένει η δημοσιογράφος: «Αν είναι με το κουταλάκι δεν μεταδίδεται»; Απαντά η  κα Λινού: «Επιμένω ότι μελέτη, παγκόσμια, να δείχνει ότι μεταδίδεται ο συγκεκριμένος ιός δια της καταπόσεως δεν έχει αποδειχτεί, δεν υπάρχει», συμπληρώνοντας: «Δεν μπορούμε να λύσουμε θέματα πνευματικά, ορθοδόξου πίστεως με λογική. Το μεταφυσικό δεν αποδεικνύεται».

Επανέρχεται η δημοσιογράφος: «Εσείς θα λαμβάνατε Θεία Κοινωνία με τον ίδιο τρόπο»; Απαντά η κα Λινού: «Βεβαίως, Βεβαίως»! Με εμφανή την αμηχανία από την αποστομωτική αυτή απάντηση της έγκριτης καθηγήτριας επιδημιολογίας κας Λινού και μη θέλοντας, προφανώς,  να υπάρξει συνέχεια της συζήτησης, λέει η δημοσιογράφος: «Λοιπόν.. πάμε λίγο παρακάτω»! Πάμε παρακάτω λοιπόν!

Πηγή:Διαδικτυο