Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Μακριά από την Εκκλησία δεν υπάρχει τίποτε, δεν υπάρχει σωτηρία. Δεν υπάρχουν παρά αποτυχίες και, αν θέλεις να το πω, εκτός Εκκλησίας, υπάρχει μόνο η κόλασις. Εάν εσείς προσφέρετε όλες τις σκέψεις σας στην υπηρεσία του Θεού, τότε πράγματι είσθε ο άνθρωπος του Χριστού, ο άξιος άνθρωπος της Εκκλησίας.
Και, για να είσαι άνθρωπος του Χριστού, είναι ανάγκη να γνωρίζω αληθινά να ταπεινώνεσαι. Ας μή πιστεύση κανείς ότι χωρίς την ταπείνωση θα λάβει, έστω και λίγο την ευφροσύνη του παραδείσου και τις αιώνιες ευτυχίες.
Δεν υπάρχει, αγαπητοί μου, δυνατότης.Και τελικά, αν ζήσης όσο το δυνατόν μια χριστιανική ζωή, της αγάπης και ταπεινώσεως του Χριστού, ήδη είσαι στην αιωνιότητα της μακαριότητος, ήδη ιχνογραφείται ορατά πλέον μέσα σου η βασιλεία του Θεού.
Γέρων Αρσένιος Παπατσιώκ