Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Καὶ αὐτὰ τὰ ἄψυχα εἰς τοὺς ναούς, καθὼς ὕδατα καὶ λίθοι καὶ στύλοι, καὶ ἄμφια καὶ σίδηρα, ἔχουσιν ἐνέργειαν καὶ χάριν ὄχι αφ΄ ἑαυτὼν ἐπειδὴ εἶναι ἄψυχα καὶ κτίσματα Θεοῦ, καθὼς καὶ τὰ ἄλλα, καὶ δὲν ἔχουσιν μόνα των κανένα προτέρημα· ἀλλὰ αὐτὰ τὰ ἐνεργεῖ ἡ χάρις τοῦ Θεοῦ καὶ τὸ θεῖον ὄνομα, εἰς τὸ ὁποῖον ἐπωνομάσθησαν, διὰ νὰ ἁγιασθῶμεν καὶ ἡμεῖς.
που λοιπὸν εἶναι Θεοῦ ὀνομασία καὶ ἐπίκλησις τοῦ Ποιητοῦ τοῦ παντὸς τῆς μακαρίας Τριάδος τοῦ μόνου ὄντος Θεοῦ, ἐκεῖ ἅγια πάντα καὶ ὅλα ἐνεργοῦν καὶ σώζουν διὰ τῆς ἐν αὐτοῖς χάριτος.
Διὰ τοῦτο πᾶσαν ὕλην, ἡγιασμένην οὖσαν μὲ τὸ ὄνομα τοῦ Θεοῦ, πρέπει νὰ τὴν εὐλαβούμεθα καὶ κεράμους, καὶ λίθους καὶ ξύλα, ἐπειδὴ εἶναι ὅλα ἡγιασμένα διὰ τοῦ θείου ὀνόματος καὶ πλήρη χάριτος καὶ μεταδοτικὰ χαρίτων καὶ ἁγιασμοῦ.

Ἅγιος Συμεὼν Θεσσαλονίκης