Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ο λογοτέχνης Άγγ.Τερζάκης στην "Ελληνική εποποιία" γράφει: "Ήταν η ώρα 6 το πρωί όταν οι σειρήνες ξύπνησαν την πολιτεία. Όλοι ρωτούσαν τους διαβάτες. Σ' όλη αυτή την κίνηση δεν έβλεπες να επικρατούσε ταραχή ή αγωνία. Μια διάθεση ευφορίας, κέφι ανάλαφρο. Μάτια υψώνονταν στον ουρανό.

Στα μάτια των ανθρώπων αντικρίζονταν ένα χαρούμενο ξάφνιασμα σάμπως όλος αυτός ο κόσμος να μάθαινε ξαφνικά πως έχει μέσα του κρυμμένα νιάτα".

...Και σκέπτομαι όταν εμείς μετά από 80 χρόνια  ακούμε "υποψίες πολέμου" η πρώτη μας αντίδραση είναι να αδειάζουμε τα super market..

▪︎π.Σπ.Ρ