Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Δεν θα ήταν υπερβολή τα πιο σημαντικά γεγονότα του ιστορικού παρελθόντος του γένους μας, να τα χαρακτηρίσουμε ως ιερή ιστορία και με αυτή την κληρονομιά να συλλογιστούμε για τη ζωή μας τόσο σε προσωπικό όσο και σε εθνικό επίπεδο.Για το περιεχόμενο και το νόημα της σημερινής εορτής, της Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού, καλούμαστε νοερά να διαβούμε αντίστροφα το μεγάλο ποτάμι της ιστορίας και να φτάσουμε στον 4ο αιώνα μ.Χ. Ο Μέγας Κωνσταντίνος βρέθηκε στις πρώτες μάχες του να δίνει άνισο και δύσκολο στρατιωτικό αγώνα ενάντια σε όσους τον επιβουλεύονταν. Είχε φτάσει σε αδιέξοδο. Τότε ο Θεός του αποκάλυψε με παράδοξο ουράνιο φαινόμενο τη διέξοδο που τόσο αναζητούσε. Τον Τίμιο Σταυρό.

Αφού με τη δύναμη του Τιμίου Σταυρού αντέστρεψε τη δυσμενή γι’ αυτόν  περίσταση στη μάχη τότε στέλνει τη μητέρα του, Αγία Ελένη, στα Ιεροσόλυμα για να βρει τον Σταυρό του Κυρίου μας Ιησού Χριστού. Μετά από επίμονες έρευνές και θαυμαστά σημεία που επακολούθησαν ανακαλύφθηκε ο Τίμιος Σταυρός του Σωτήρα μας Ιησού Χριστού.Αμέτρητα πλήθη λαού ήθελαν να τον προσκυνήσουν για να λάβουν χάρη και ευλογία, όμως πρακτικά αυτό στάθηκε αδύνατο εξαιτίας των πολλών προσκυνητών. Τότε ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων Μακάριος  κρατώντας στα χέρια του τον Τίμιο Σταυρό ανέβηκε στον άμβωνα και τον ύψωσε ενώπιων όλων των χριστιανών ώστε να ευλογήσει τον λαό του Θεού έστω και με τη θέα του. Τότε ο λαός με ευλάβεια και κατάνυξη έλεγε με τα χείλη του το «Κύριε ελέησον».

Αυτό το ιερό τελετουργικό όρισαν οι Άγιοι Πατέρες να γίνεται με τη σημερινή εορτή, ώστε εμείς οι χριστιανοί να λαμβάνουμε τη δύναμη και τη δωρεά που πηγάζει από τον Τίμιο Σταυρό. Ποια είναι αυτή; Είναι η ευλογία του Θεού, η άπειρη σοφία Του, η αγάπη του Σωτήρα μας για όλους τους ανθρώπους, που μετέτρεψε τον πιο ατιμωτικό θάνατο για τους ανθρώπους σε απαρχή για την αιώνια ζωή. Το κήρυγμα για τον Σταυρό του Σωτήρα μας, που οδήγησε στην εκ νεκρών ανάστασή Του και που σηματοδοτεί και τη δική μας ανάσταση, μας έκανε να δεχτούμε το χριστιανικό βάπτισμα, να μην χάνουμε την πίστη μας όταν έρχονται οι πτώσεις και οι δυσκολίες της ζωής, μας διδάσκει την υπομονή, την πραότητα, τη εγκράτεια, τη συγνώμη, τη φιλανθρωπία και την αγάπη τόσο για τον Θεό όσο και για όλους τους ανθρώπους.

Ο Σταυρός του Κυρίου μας Ιησού Χριστού είναι ζωντανός, γιατί δεν γίνεται καμία προσευχή και τελετή δίχως Αυτόν, θαυματουργεί, ευλογεί, έρχεται η Χάρις του Αγίου Πνεύματος, ενισχύει την πίστη μας σε κάθε περίσταση του βίου και σε κάθε ασθένεια που μας βασανίζει, μας οδηγεί μυστικά στο έλεος της θεϊκής αγάπης.Τίποτα δεν πρέπει να μας τρομάζει. Το βάπτισμά μας είναι το σημείο του Τιμίου Σταυρού στο σώμα μας. Ας αναλογιστούμε αυτό με περίσκεψη και διάθεση μετάνοιας, ώστε να επιτρέψουμε στον Θεό να ενεργεί στη ζωή μας δια του Τιμίου Σταυρού.

Η επιγραφή που είδε ο Μέγας Κωνσταντίνος στον ουρανό «Ἐν τούτῳ νίκα» δεν ήταν μόνο για τον ίδιο. Είναι για όλους μας αυτό το μήνυμα, για να μετανοήσουμε για τις αμαρτίες μας, να επιστρέψουμε στον Θεό τηρώντας τις εντολές Του και να σωθούμε. Είναι άνιση μάχη είτε γιατί η ζωή είναι δύσκολη είτε γιατί ο πειρασμός με τα αγαθά της γης, μας επηρεάζει για να μην ατενίζουμε τον Θεό. Όμως ο Θεός δεν μας εγκαταλείπει γι’ αυτό και Τίμιος Σταυρός υψώνεται για όλους εμάς, όπως ο Ιησούς Χριστός πάνω στον Σταυρό. Αυτός είναι η αιώνια δικαιοσύνη του Θεού όπως λέμε χαρακτηριστικά στην υμνολογία της Εκκλησίας μας.

Δημήτριος Τζαφέρης

Θεολόγος-Λαμπαδάριος Ιερού μας Ναού.