Αρχική » Επίκαιρα κείμενα
Αν κάτι μάς διδάσκουν οι άγιοι με τη ζωή τους είναι να μην επιρρίπτουν ευθύνη στους άλλους για το κακό στον κόσμο αλλά να σηκώνουν το βάρος αυτό οι ίδιοι.Για παράδειγμα θα αναφέρουμε ένα περιστατικό από τη ζωή του Οσίου Μελετίου .

Κάποτε μια γυναίκα θέλησε να τον δελεάσει για να εγκαταλείψει τη μοναχική ζωή. Αυτός τότε έβαλε τον εαυτό του σε αυστηρό κανόνα νηστείας προσευχής και απομόνωσης χωρίς να κατηγορήσει τη γυναίκα για αυτή την κακή προαίρεση της.

Αυτή είναι στην πράξη η πνευματικότητα των αγίων της χριστιανικής πίστης.
Επίσης ο Άγιος Νεκτάριος όταν δίδασκε στη Ριζάρειο Εκκλησιαστική Σχολή αντιμετώπισε παράπτωμα μαθητή του υποβάλλοντας ο ίδιος τον εαυτό του σε αυστηρή νηστεία. Έτσι μεταμορφώνουν οι άγιοι τον κόσμο σηκώνοντας τον Σταυρό του Χριστού θεωρώντας τους εαυτούς τους υπεύθυνους για όλα.

Δημ.Τζαφέρης Θεολόγος
Λαμπαδάριος Ιερού μας Ναού