Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Σήμερα, η Εκκλησία μνημονεύει την αποκεφάλιση του Αγ. Ιωάννου του Προδρόμου. Ο Ηρώδης ο Αντίπας, παρανόμως, είχε λάβει ως γυναίκα, την Ηρωδιάδα, τη νόμιμη σύζυγο του αδελφού του. Ο Αγ.Ιωάννης ήλεγχε την παρανομία."Ουκ έξεστι σοι έχειν την γυναίκα του αδελφού σου".Δεν σου επιτρέπεται να έχεις ως γυναίκα την γυναίκα του αδελφού σου.

Είπε την αλήθεια! Για τον λόγο αυτό φυλακίστηκε.Στα γενέθλια του βασιλέως, η Σαλώμη, κόρη της Ηρωδιάδος, χόρεψε τόσο όμορφα, ώστε ο Ηρώδης της υποσχέθηκε να της χαρίσει ο,τι ζητήσει. Η κόρη με τη μητέρα συνεδρίασαν. Και ζήτησαν "επί πίνακι" την κεφαλή του Προδρόμου.

Οι άνθρωποι αγαπούν την αλήθεια όταν τους αποκαλύπτεται, αλλά τη μισούν όταν τους αποκαλύπτει!

π.Σπ.Ρ