Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ήρθε στο μοναστήρι πριν δύο χρόνια για να γίνει μοναχός, όμως ο Γέροντας δεν βιάστηκε. Τον έβαλε σε δοκιμασία.Πέρασε ο καιρός με προσευχή, νηστεία, άσκηση και απαιτητικά διακονήματα σε κουραστικές εργασίες.Σε όλα ανταποκρίθηκε με θαυμαστό ζήλο.Δεν ξαναείδε ο Γέροντας τέτοιο δόκιμο άλλη φορά, όμως δεν έδωσε την ευχή του να γίνει Μοναχική Κουρά."Εσύ παιδί μου τώρα είσαι έτοιμος να επιστρέψεις στον κόσμο" του είπε και ο δόκιμος τον κοίταξε έκπληκτος με δάκρυα στα μάτια.
Ο Γέροντας σηκώθηκε χωρίς να πει κουβέντα και του έδειξε με το χέρι του την πύλη του μοναστηριού."Τώρα έμαθες τι είναι η αγάπη ώρα να ζήσεις αληθινά!"
Έκανε μετάνοια κάνοντας για τελευταία φορά υπακοή.Βάδιζε με αργά βήματα προς την έξοδο προσπαθώντας να κατανοήσει τα λόγια του Γέροντα."Άγγελος Κυρίου να σε προστατεύει στη ζωή σου" ακούστηκε μια φωνή σαν ψίθυρος.Δεν ήταν κανένας εκείνη τη στιγμή μαζί του.
Τότε θυμήθηκε πόσο εγωισμό είχε με όλους. Καβγάδες, ταραχή, αναστάτωση και μοναξιά. Κανένας δεν μπορούσε να τον υποφέρει.Όλα αυτά σαν σκιά πριν έρθει στο μοναστήρι."Άγγελος Κυρίου να σε προστατεύει στη ζωή σου".Ξανά αυτή η φωνή και τότε ένιωσε μια σκοτεινή φιγούρα να εγκαταλείπει το κορμί του...
Δ. Τ.