Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Όταν κανείς νηστεύει ταπεινά, δικαιούται την Θεία βοήθεια. Αν πει όμως: ''Ο προφήτης Μωϋσής νήστεψε 40 μέρες, εκείνος ο Άγιος έκανε εκείνο, θα το κάνω και εγώ'', τότε δεν κάνει τίποτε, διότι απομακρύνεται η Θεία Χάρη και ό,τι κάνει, το κάνει με εγωϊσμό. Η σωματική άσκηση βοηθάει όταν γίνεται με φιλότιμο. Με την νηστεία ο άνθρωπος δείχνει την προαίρεσή του. Κάνει από φιλότιμο μια άσκηση και ο Θεός βοηθάει. Αν όμως ζορίζει τον εαυτό του και πει: ''Τί να κάνω; Είναι Παρασκευή, πρέπει να νηστέψω'' θα βασανίζεται. Ενώ, αν μπει στο νόημα και νηστέψει από αγάπη για τον Χριστό, θα χαίρεται. '' Αυτή την ημέρα, να σκεφτεί, ο Χριστός Σταυρώθηκε· ούτε νερό δεν Του έδωσαν να πιεί· ξύδι Του έδωσαν. Και εγώ δεν θα πιώ νερό όλη την ημέρα''. Αν το κάνει αυτό, τότε θα νιώθει ανώτερη χαρά μέσα του απ' αυτόν που πίνει τα καλύτερα αναψυκτικά!

Και βλέπεις, πολλοί κοσμικοί μια Μεγάλη Παρασκευή δεν μπορούν να νηστέψουν, αλλά έξω από το Υπουργείο μπορούν να κάθονται και να κάνουν απεργία πείνας για ένα πείσμα, για να πετύχουν κάτι.Εκεί ο διάβολος τους δίνει κουράγιο. Αυτοκτονία είναι αυτό που κάνουν. Αν έχει κανείς απλότητα, ταπείνωση, δέχεται την Χάρη του Θεού, νηστεύει ταπεινά και τρέφεται Θεϊκά. Τότε έχει Θεϊκή δύναμη και πολλή αντοχή σε μεγάλες νηστείες.Στην Αυστραλία ένας νέος περίπου είκοσι επτά χρονών, έφτασε στο σημείο να μην φάει και να μην πιεί τίποτε, για είκοσι οχτώ μέρες. Ο άνθρωπος με την νηστεία γίνεται αρνί. Όταν γίνεται θηρίο, σημαίνει ότι η άσκηση που κάνει ή είναι πάνω από τις δυνάμεις του ή την κάνει από εγωισμό, γι' αυτό δεν δέχεται Θεία βοήθεια.

Αν νηστεύει, όχι από αγάπη προς τον Θεό, αλλά εγωιστικά και έχει υπερήφανο λογισμό ότι κάτι κάνει, πάει χαμένη η νηστεία του.Είναι μετά σαν ένα τρύπιο ντεπόζιτο που δεν κρατάει τίποτε.Ρίξε νερό μέσα σε ένα τρύπιο ντεπόζιτο. Σιγά - σιγά, φεύγει όλο... Ο άρρωστος, που έχει την ''άδεια'' να φάει καταλύσιμο φαγητό, αν βρίσκεται σε ξένο περιβάλλον, να φάει χωρίς να τον δούν οι άλλοι και σκανδαλιστούν. Ας πάρει λ.χ. το γιαούρτι να το φάει στο σπίτι του. Μου είπε ένας: «Αυτό είναι υποκρισία». «Γιατί δεν πας, του λέω, να αμαρτήσεις στην πλατεία, για να είσαι πιο ειλικρινής;»Πώς τους τα παρουσιάζει ο διάβολος!Κάνουμε μία Ορθοδοξία δική μας και ερμηνεύουμε έτσι και τα Πατερικά και το Ευαγγέλιο!Πολλοί μπορεί να κάνουν νηστεία με σόγια, αλλά να γνωρίζουν ότι δεν έχουν καμμία σχέση με το σόϊ των Πατέρων.Οι διατεταγμένες νηστείες της Εκκλησίας μας, Τετάρτη, Παρασκευή, Σαρακοστές κ.λπ., πρέπει να γίνονται φανερά από τους πνευματικούς ανθρώπους, γιατί αυτό είναι ομολογία πίστεως.

Οι άλλες όμως νηστείες, δηλαδή αυτές που γίνονται από άσκηση, για την αγάπη του Χριστού ή για να εισακουστεί η προσευχή μας σε ένα αίτημά μας, πρέπει να γίνονται κρυφά. ''Γέροντα Παϊσιε, πως μερικοί, ενώ είναι ασθενικοί στο σώμα, έχουν αντοχή στην νηστεία;''. ''Το μυστικό είναι ο ταπεινός και φιλότιμος αγώνας, που συνοδεύεται με προσευχή και Μετάληψη των Αχράντων Μυστηρίων. Αυτά τρέφουν την ψυχή, τρέφουν και το σώμα. Όταν Κοινωνούμε, παίρνουμε το ισχυρότερο ιαματικό φάρμακο, το Σώμα και το Αίμα του Χριστού.

Άγιος Παϊσιος ο Αγιορείτης.