Δάνεισε κι εσύ δυο ώρες στο Θεό, πηγαίνοντας στην εκκλησία, και θα φέρεις στο σπίτι σου κέρδη αμέτρητων ημερών. Αν όμως δεν δέχεσαι να κάνεις κάτι τέτοιο, σκέψου μήπως μ’ αυτή σου τη στάση χάσεις κόπους πολλών ετών. Γιατί ο Θεός, όταν περιφρονείται, γνωρίζει να σκορπίζει τα χρήματα που συγκεντρώνεις με την εργασία της Κυριακής (Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος ).

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Κάποτε ἕνας ζωγράφος ἐπισκέφτηκε τόν Γέροντα Παΐσιο στό κελί του.Ὁ γέροντας μέ ἐκεῖνο τό πηγαῖο καί διδακτικό χιοῦμορ ποῦ τόν διέκρινε, τόν ρώτησε: Βρέ παιδάκι μου, θά μποροῦσες νά μέ ζωγραφίσεις ἕνα πίνακα μέ τό θέμα ποῦ θά σοῦ πῶ; Θέλω νά τόν τοποθετήσω στό κελί μου! Ὁ καλλιτέχνης προθυμότατα , λέει στόν π. Παΐσιο: Γέροντα μέ τά χαρᾶς. Αὐτή εἶναι ἡ δουλειά μου.

Τί θά θέλατε νά ἔχει ὁ πίνακας ζωγραφικῆς ποῦ θά ἑτοιμάσω;Μπορεῖς νά ζωγραφίσεις μερικά βουνά; Εὔκολο εἶναι γέροντα ἀπαντάει ὁ Ζωγράφος.Μπορεῖς νά ζωγραφίσεις καί μερικά δέντρα ποῦ θά σοῦ πῶ; Βεβαίως γέροντα.Ἀφοῦ λοιπόν ὁ γέροντας τοῦ εἶπε καί μερικά πράγματα πού θά ἤθελε νά ἔχει ὁ πίνακας, στό τέλος τοῦ λέει: Μπορεῖς νά ζωγραφίσεις καί μία βρύση ποῦ νά τρέχει νερό;Μά γέροντα, δέν εἶναι καθόλου δύσκολο γιά μένα, ἀπαντάει μέ ἁπλότητα ὁ ζωγράφος.

Καί τότε ὁ π. Παΐσιος τόν ρωτάει: Ἀπό τήν βρύση πού θά εἶναι στόν πίνακα μπορεῖ κάποιος νά πιεῖ νερό καί νά ξεδιψάσει; Ἐ ὄχι, βέβαια γέροντα, ἀπάντησε ὁ ζωγράφος.Καί ὁ γέροντας τοῦ εἶπε : Τόσο λοιπόν διαφέρουν τά ἔργα τῶν ἀνθρώπων ἀπό τά ἔργα τοῦ Θεοῦ! Ὅσο λοιπόν μπορεῖ νά ξεδιψάσει κανείς ἀπό τό νερό μιᾶς ζωγραφισμένης βρύσης , ἄλλο τόσο μπορεῖ νά ξεδιψάσει κανείς ἀπό τά ἔργα τῶν ἀνθρώπων.Ἡ ἀνθρώπινη ὕπαρξη ξεδιψᾶ ἀληθινά καί μόνο ἀπό τά ἔργα τοῦ Θεοῦ ὁ ὁποῖος ἄλλωστε προσφέρει τό "ὕδωρ τό ζῶν".

Πηγή: Κάθε μέρα…!