Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ο Προφήτης Σαμουήλ όταν ήταν μικρός, άκουγε μια φωνή στον ύπνο του και σηκωνότανε και πήγαινε στο ευσεβή γέρο - Ηλί και του έλεγε:

- Μου μιλήσατε γέροντα;
- Όχι παιδί μου, δεν σου μίλησα. Πήγαινε να κοιμηθείς.

Γύριζε ο μικρός και πήγαινε να κοιμηθεί. Όμως ξανάκουγε τη φωνή και νόμιζε ότι του μιλούσε ο γέρο - Ηλί. Ξανασηκωνόταν και πήγαινε:
- Μου μιλήσατε γέροντα;
- Όχι παιδί μου, δεν σου μίλησα... πήγαινε να κοιμηθείς.

Συμβαίνει και τρίτη φορά και ξανασηκώνεται ο μικρός και πηγαίνει στο γέρο - Ηλί. Κατάλαβε τότε ο γέροντας από την πείρα του, ότι ο Θεός ομιλεί του παιδιού και του λέει:
- Άκουσε... πήγαινε να κοιμηθείς και εάν ξανακούσεις φωνή, να πεις: "Λάλει Κύριε και ο δούλος Σου ακούει".

Έφυγε ο μικρός και πήγε να κοιμηθεί. Ξανάκουσε φωνή ο μικρός και τότε είπε τα λόγια που του είπε ο γέρο - Ηλί: " Λάλει Κύριε και ο δούλος Σου ακούει". Και πράγματι ο Θεός του αποκάλυψε μια μεγάλη προφητεία, ότι έπρεπε να καταργηθεί ο βασιλιάς Σαούλ και να γίνουν άλλα περιστατικά, που έγιναν πραγματικά.

Έτσι και εμείς παρομοίως, σε κάθε στιγμή που μας χτυπάει κατά κάποιο τρόπο ο Χριστός την πόρτα της ψυχής μας, εάν θέλαμε να του πούμε: ''λάλει Κύριε και ο δούλος σου ακούει. Τι θέλεις Κύριε να με διδάξεις, με την επίσκεψη αυτή, με την ασθένεια, με το σεισμό, με την αναδουλειά, με τον πόλεμο, με αυτή τη δοκιμασία...'' πολλά πράγματα θα είχαμε να ωφεληθούμε...  Το κάνουμε;

Δημήτριος Παναγόπουλος ο Ιεροκήρυξ