Η αντίστροφη μέτρηση για την γέννηση του Χριστού έχει ήδη ξεκινήσει. Η νηστεία της Σαρακοστής των Χριστουγέννων καλά κρατεί για όσους μπορούν και θέλουν. Στις Εκκλησιές η ατμόσφαιρα είναι κατανυκτική με τα τροπάρια και τους ύμνους των Χριστουγέννων.

Το εμπόριο εργάζεται πυρετωδώς. Οι εργαζόμενοι έχουν δηλώσει την άδεια των Χριστουγέννων. Οι μαθητές ετοιμάζονται για το κλείσιμο των Σχολείων. Κάποιοι θα πάρουν δώρο Χριστουγέννων, χρηματικό. Κάποιοι θα πάρουν το πιο μεγάλο δώρο και δεν είναι άλλο από την είδηση για τη γέννηση του Θεανθρώπου στον κόσμο για την απελευθέρωση του ανθρώπου από τα δεσμά της φθοράς, της αμαρτίας και της πτώσης.

Δώρο αληθινό είναι να φωλιάσει η Αγάπη στην καρδιά του ανθρώπου και να την δείξει εμπράκτως στον συνάνθρωπο, συγχωρώντας τον για ότι κακό του έκανε χωρίς ίχνος μνησικακίας. Αυτό σημαίνει αγάπη, ανθρωπιά και για αυτό είναι προορισμένος ο άνθρωπος, για να κοιτά ψηλά, να προχωρά.

Το πέρασμα από το 2019 στο 2020 ας είναι η υπέρβαση, η γέφυρα για να απομακρυνθεί ο άνθρωπος από το ψέμα, την αδικία, την κλεψιά, την σκληροκαρδία, τον εγωισμό, την φιλαργυρία, τον φθόνο, τον θυμό, την αμέλεια, την κενοδοξία, την επιβουλή, την έχθρα, την χαιρεκακία, την καταλαλιά, την προδοσία, την αχαριστία, την ασωτία, το μίσος, την ύβρη και να γνωρίσει την αλήθεια, την σοφία, την σύνεση, την καλοσύνη, την ηθικότητα, την ελεημοσύνη, την ειρήνη, το δίκαιο, την ομορφιά, την ελπίδα, τη χαρά, την ευσέβεια. Ας απαλλαγούμε από τον παλιό μας εαυτό και ας προσπαθήσουμε να γίνουμε Άνθρωποι. Ας χαρίσουμε το χαμόγελό μας σε αυτόν, που το έχει πραγματικά ανάγκη.

Αγγελική Τριάντη