Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Οι Άγιοι Γαλακτίων και Επιστήμη έζησαν ως ζεύγος στα πρώτα χρόνια των διωγμών. Αγαπήθηκαν. Παντρεύθηκαν και μαζί μαρτύρησαν για το όνομα του Κυρίου που αγάπησαν.

Εξ αφορμής του Αγίου ζεύγους που σήμερα η Εκκλησία μας τιμά ας αναλογισθούμε όσοι από εμάς ζουν την έγγαμη ζωή τα παρακάτω:Είναι φανερό ότι μέσα στην διάρκεια της καθημερινότητας πολλά θέματα διαφοροποιούν τον σύζυγο με τη σύζυγο.

Σε πολλές στιγμές δηλώνουμε την αντίθετη άποψη μας. Πολλά θέματα θα θέλαμε να τα βιώσουμε διαφορετικά.Δεν είναι κολάσιμο να υπάρχει άλλη γνώμη, άλλη επιθυμία, άλλη επιχειρηματολογία. Παράξενο είναι, να μην επιθυμούμε την κοινή πνευματική ζωή.

Είναι μεγάλη επιτυχία να κοιτούμε μαζί τον Θεό. Να μας ενώνει η Εκκλησία. Να συμφωνούμε με το Ευαγγέλιο.Να μας "ανησυχεί" η σωτηρία της ψυχής.

Στο μυστήριο του Γάμου δίπλα στα ονόματα μας έχει τοποθετηθεί ένα αίτημα: "Υπέρ των δούλων του Θεού.... και της σωτηρίας αυτών"

Πόσο όμορφα σχόλια κάνουμε όλοι μας όταν βλέπουμε ένα "πετυχημένο ζευγάρι"; Λίγες φορές όμως αναλογιζόμαστε, ότι η επιτυχία θα κριθεί σε άλλα σημεία απ'αυτά που συνήθως σημειώνουμε. Ευχή όλων να πληθαίνουν τα ζευγάρια που ομονοούν, στο μέγα ζήτημα της σωτηρίας.

π.Σ