Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Καλούμεθα πνευματικά να τιμήσουμε την αθάνατη Κοίμησή Της, η οποία έγινε για όλους μας ένα διαβατήριο για την αιώνια ζωή. Η Κοίμηση της Θεοτόκου χαρακτηρίζεται ως Μικρό Πάσχα και είναι πράγματι ένα Πάσχα, διότι Πάσχα σημαίνει πέρασμα. Η Παναγία είναι η ανοιχτή αγκαλιά της στοργής για τον κάθε άνθρωπο, και για εκείνους που την αγαπούν και για εκείνους που δεν την αγαπούν.

Για κάθε άνθρωπο η Παναγία είναι η Μεγάλη Μητέρα της Ζωής, από την οποία πηγάζει η Σωτηρία.H Παναγία με την μακαρία Κοίμησή Της και ταυτόχρονα με την Μετάσταση του Αγίου Σώματός Της, τρεις ημέρες μετά τον θάνατό Της, μας χαρίζει την βεβαίωση της Αναστάσεως, όλων μας, γιατί εκείνη πρώτη από όλους μας αναστήθηκε και έγινε το εχέγγυο και η βεβαιότητα της δικής μας αναστάσεως. Γι' αυτό λέμε ότι γιορτάζουμε το Πάσχα του Καλοκαιριού, την Ανάσταση δηλαδή της Υπεραγίας Θεοτόκου.

Η Παναγία με την ζωή της, με την συνεργασία της με τον Θεό, με το έργο της, με την αγάπη της στον Πανάγιο Θεό, με την απόλυτη ταύτιση του θελήματός Της με το θέλημα του Θεού έγινε η Μητέρα όλων μας. Εάν θελουμε πραγματικά να τιμήσουμε την Παναγία θα πρέπει κι εμείς να δούμε τον εαυτό μας, κατά πόσο είναι διατεθειμένος να πάρει αυτή την σφραγίδα της υιοθεσίας και της μετοχής στα παιδιά της Παναγίας. Γιατί το μεγαλύτερο δώρο στην Παναγία, είναι να γίνουμε όλοι μας εκούσια και ενεργητικά τα παιδιά της Παναγίας.

O Πειραιώς κ. Σεραφείμ