Εκείνος που για να πιστέψει στο Θεό ζητά θαύματα, δεν έχει αρχοντιά. Για το Θεό αυτό έχει αξία. Να αγαπήσουμε τον Θεό μόνο και μόνο επειδή είναι αγαθός. Όσιος Παΐσιος ο Αγιορείτης

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Μου κάνει εντύπωση: χριστιανοί τώρα εμείς, ακούμε, ξαναακούμε, διαβάζουμε πνευματικά βιβλία, και εσύ, ο όποιος χριστιανός, καθώς δεν αφήνεσαι στον Θεό, στη χάρη του, δεν έχεις θεϊκή ζωή.
Διότι η θεϊκή ζωή, η πνευματική ζωή, προσφέρεται από τον Θεό, δεν την δημιουργείς εσύ. Το θέμα είναι ότι δεν αφήνεσαι στον Θεό να σου τη δώσει Δεν τον αφήνεις να σε ξεσκεπάσει μπροστά στα μάτια σου και να σε βοηθήσει να δεις τον εαυτό σου και να ομολογήσεις: “Θεέ μου, είμαι ένα τίποτε.
Τώρα το κατάλαβα. Και δεν σώζομαι, αν δεν με σώσεις εσύ”. Και να παραδοθείς έτσι, άνευ όρων, στο έλεος του Θεού και κάνοντας υπομονή και έχοντας ελπίδα να περιμένεις. Όχι, επειδή δεν έγινε το καλό στην ψυχή σου τόσο γρήγορα ή έτσι όπως το περίμενες εσύ, να τα παρατήσεις και να μείνεις ένας σκέτος άνθρωπος, χωρίς θεϊκή ζωή.

π. Σ. Κ.