Έως εκείνη την Παρασκευή, εν τη έκτη ώρα, ο κόσμος δεν γνώριζε τη λέξη συγχώρηση, παρά μόνο τη δικαιοσύνη, την εκδίκηση, τη βεντέτα… Ο Ιησούς νιώθει αφόρητους πόνους, αλλά ο πόνος για το κατάντημα του ανθρώπου είναι ακόμα πιο αφόρητος. Και όμως δεν νιώθει μίσος, ούτε αισθήματα  εκδίκησης, αλλά αγωνία και ανησυχεί, όχι για τον εαυτό Του, αλλά για τους σταυρωτές Του. Και μέσα στην οδύνη αναφωνεί: << Πάτερ άφες αυτοίς ου γαρ οίδασι τι πιούσι>>.

Ήταν η μεγαλύτερη επανάσταση. Ο Ιησούς σπάει τον φαύλο κύκλο της εκδίκησης. Τώρα πλέον μπαίνουν στην ιστορία άλλες λέξεις πραγματικές: Η αγάπη, η συγχώρηση, το έλεος… Μαζί με τον Χριστό σταυρώθηκαν και οι δυο κακούργοι. Δεν έχουν μάθει τίποτα άλλο στη ζωή τους παρά μόνο να βλασφημούν, να σκοτώνουν, να ληστεύουν. Μαζί βλασφημούν το Χριστό. << Οι λησταί οι συσταυρωθέντες  αυτώ ωνείδιζον αυτόν>>. Ο Κύριος αγωνιά και για αυτούς: << Πάτερ άφες…>>

Στην καρδιά του εκ δεξιών ληστή γίνεται σεισμός. Αναγνωρίζει την κρυμμένη θεότητα. Με μία γλυκειά προσδοκία εναποθέτει την ελπίδα του στον Θεάνθρωπο. <<Μνησθητι μου Κύριε  όταν ελθης εν τη βασιλεία σου>>. Ένας λόγος  ληστή που από τότε έγινε ίσως η κυριότερη προσευχή της εκκλησιάς.Σ΄ένα δίστιχο της Μεγάλης Παρασκευής διαβάζουμε :  <<Κεκλεισμενας ηνοιξε της Εδέμ πυλας , βαλων ο ληστής κλειδί το μνησθητι>>.Ο παράδεισος για αιώνες ήταν κλειστός. Δεν υπήρχε το κατάλληλο κλειδί για να ανοίξει η πόρτα του παράδεισου . Και να που ο ληστής το βρήκε: Ήταν το μνησθητι μου. Αυτό το <<μνησθητι μου>> ας γίνει και το δικό μας κλειδί.

Ο Αργολίδος  Νεκτάριος