Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Η Βασιλεία τών Ουρανών για την οποία μας διδάσκει ο Ιησούς Χριστός δεν είναι μια μεταθανάτια ή μεταφυσική κατάσταση. Στη θεοδίδακτη προσευχή "Πάτερ ημών" ζητούμε να γίνει το θέλημα του Θεού στη γη όπως γίνεται στον ουρανό.

Αυτό σημαίνει σύμφωνα με τις εντολές του Θεού ότι ο γυμνός, ο πεινασμένος, ο ξένος και ο φυλακισμένος είναι ευλογία για κάθε άνθρωπο να δέχεται την αγάπη μας.Η μεγαλύτερη φιλανθρωπία από μέρους τού Θεού είναι η Σταύρωση για την Ανάσταση όλων μας.

Αυτή την αγάπη καλούμαστε όχι μόνο την Μεγάλη Εβδομάδα αλλά σε όλη μας τη ζωή να εφαρμόσουμε. Έτσι μπορούμε να συμμετέχουμε στη Θεία Κοινωνία, ως Σώμα Χριστού, ως Εκκλησία στο όνομα του Πατρός και του Υιού και τού Αγίου Πνεύματος.

Δημήτριος Τζαφέρης
Θεολόγος Ιεροψάλτης Ι.Ναού