Γι’ αὐτό, λοιπόν, ἀγαπητοὶ ἀδελφοί, ἡ Μεγάλη Ἑβδομάδα πλησιάζει. Εὐτυχῶς ὁ Χριστὸς μᾶς εἶπε ὅτι δέχεται καὶ τὸν τῆς ἐντεκάτης ὥρας. Ἄν, λοιπόν, μέχρι τώρα ἡ Σαρακοστὴ μᾶς ξέφυγε, ἔχουμε ἀκόμα περιθώριο. Εἴμαστε στὴν ἐντεκάτη ὥρα. Ἄς τὴν ἁρπάξουμε. Ἄς μετανοήσουμε. Ἄς ἀλλάξουμε.
ρχεστε νὰ ἐξομολογηθεῖτε. Ἐγὼ θὰ σᾶς πῶ, ὅτι ἄν ἔρχεστε χωρὶς μετάνοια, ἡ ἐξομολόγησή σας εἶναι ἄχρηστη. Ἄχρηστη. Θὰ πεῖτε στὸν Θεὸ τὶ ἔχετε κάνει; Αὐτὸ ὁ Θεὸς τὸ ξέρει. Ἄλλο περιμένει ἀπὸ ἐσᾶς καὶ ἀπὸ ἐμένα. Νὰ δεῖ ἄν ἔχουμε μετανιώσει. Καὶ πῶς θὰ τὸ δεῖ ἄν ἔχουμε μετανιώσει; Ἄν ἔχουμε ἀλλάξει ζωή.

Toυ Μακαριστοῦ Σισανίου & Σιατίστης κ. Παύλου

Επιμέλεια: Μ.Γ