Ο Θεός είναι μέσα στον άνθρωπο. Ο άνθρωπος όμως πολλές φορές, βρίσκεται έξω από τον εαυτό του. Όταν επιστρέψει σαν τον Άσωτο της Παραβολης στον εαυτό του («εις εαυτόν δε ελθών» Λουκ. ιε' 20), τότε θα βρει το Θεό να τον περιμένει.(Ιερός Αυγουστίνος).

Αρχική » Ενοριακά Νέα

Την Κυριακή της Σταυροπροσκυνήσεως 31 Μαρτίου 2019 το απόγευμα ταξιδέψαμε μέχρι την Ιερά Μονή Παναγίας Γαλακτοτροφούσης Μεγάρων όπου τελέσθηκε ο Κατανυκτικός Εσπερινός και περί το τέλος αυτού ο Πολιός Καθηγούμενος Αρχιμ.π.Άνθιμος καθαγίασε την ιστορημένη Εικόνα της Γαλακτοτροφούσης του Ναού μας επί της Θαυματουργού Εικόνος η οποία φυλάσσεται στην Ιερά Μονή.

Ταυτόχρονα οι Πατρικοί λόγοι του Γέροντος Καθηγουμένου ήταν πολύ παρηγοριτικοί και ενισχυτικοί για την πνευματική μας πορεία μεσούσης της Τεσσαρακοστής. Μετά το Μοναστηριακό κέρασμα αναχωρήσαμε ανανεωμένοι και δυνατοί για την συνέχεια της πορείας μας.