Ο Δημήτρης Κολοβός αποτέλεσε την «χρυσή» αλλαγή του Άγγελου Αναστασιάδη στο παιχνίδι με την Βοσνία. Πέρασε στο ματς στο 66′ και στο 85′ μετά την σέντρα του Κάρλος Ζέκα από τα δεξιά, πετάχτηκε μπροστά από τους αμυντικούς και με υπέροχη κεφαλιά νίκησε τον Σέχιτς, ισοφαρίζοντας σε 2-2 και χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην Εθνική μας ομάδα.Ο Έλληνας επιθετικός παραχώρησε συνέντευξη στην ΕΡΑΣΠΟΡ, όπου σε σχετική ερώτηση απάντησε:

-Αφιέρωσα το γκολ στον Θεό και στον πατέρα μου.Στην ίδια συνέντευξη ακόμη είπε: «Εγώ ανατριχιάζω κάθε φορά που ακούω τον εθνικό ύμνο και φοράω τη φανέλα της Εθνικής και αυτό θα γίνεται όσες φορές θα είμαι στην ομάδα. Όποιος πει ότι δεν είναι χαρούμενος να παίζει στην Εθνική, δεν αξίζει να φοράει το εθνόσημο».

Ο ποδοσφαιριστής της Ομόνοιας Κύπρου είχε χάσει τον πατέρα του πριν μερικά χρόνια και θέλησε να του αφιερώσει το γκολ που πέτυχε. Μέσω του λογαριασμού του στο Facebook, ο Κολοβός έγραψε: «Ευχαριστώ το Θεό !! Για σένα εκεί ψηλά ! Συνεχίζουμε όλοι μαζί μέχρι το τέλος !!», ανεβάζοντας και μια σχετική φωτογραφία που τον δείχνει να κοιτάζει στον ουρανό…