Λειτουργούσε κάποτε ο πατήρ Τύχων ο Ρώσος, τον οποίο διακονούσε ο Άγιος Παϊσιος και στη μεγάλη είσοδο, μετά την είσοδο των Τιμίων Δώρων, εισήλθε ο πατήρ Τύχων στο Άγιο Βήμα και βλέπει τους αρχαγγέλους Μιχαήλ και Γαβριήλ και τους λέει με τα σπαστά Ελληνικά του «Μιχαήλο ντεξιά και Γαβριήλο αριστερά!» και τους υπέδειξε με το χέρι πού ακριβώς να πάρουν θέσουν για να κυκλώσουν την Αγία Τράπεζα.

«Και άγγελε φύλακα μου, ντίπλα μου» και εννοούσε τον άγγελο φύλακά του! Και να τα ακούει όλα αυτά, ο Άγιος Παϊσιος και βρύσες δακρύων τα μάτια του! Τι μυσταγωγία ήταν εκείνη!Τι Θεία Λειτουργία ήτανε εκείνη, που ένωσε τα ουράνια με τα επίγεια!..

Γέροντας Εφραίμ Σκήτης Αγίου Ανδρέα

Πηγή: Τρελογιάννης