Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Εμμονή σημαίνει ἀμετακίνητη προσήλωση σέ στάση ἤ πεποιθήσεις. Ἐμπεριέχει νοσηρότητα. Ἡ ἐμμονή ν’ ἀλλάξουμε τόν / τή σύζυγο δέν εἶναι τίποτα ἄλλο, παρά ἔκφραση τοῦ ἐγωισμοῦ μας. Μήπως θά ἔπρεπε ν’ ἀλλάξουμε τή δική μας στάση μέσα στή συζυγική σχέση, γιά νά ὑπάρξει ἁρμονία; Στόν γάμο δέν πρέπει νά ξεχνᾶμε ὅτι μέ τήν ἕνωση δύο ἀνθρώπων, στήν πραγματικότητα ἐπέρχεται ταυτόχρονα καί μιά εὐρύτερη κοινωνική ἕνωση, μιά ἕνωση δύο διαφορετικῶν οἰκογενειακῶν συστημάτων, μέ ἀρχέγονες κληρονομικές καταβολές ἡ καθεμία, μέ διαφορετικούς τρόπους ζωῆς, διαφορετικές συνθῆκες καί κανόνες διαβίωσης, διαφορετικές ἀντιλήψεις καί ἀντιδράσεις, ἀπέναντι στά κοινά θέματα καί προβλήματα πού προκύπτουν. Οἱ δύο σύντροφοι πού προχωροῦν στήν ἕνωση αὐτή, ὄχι μόνο τείνουν ν’ ἀγνοοῦν ὅλα τα ἀνωτέρω, ἀντίθετα μάλιστα πιστεύουν πώς, μέ τόν καιρό καί τήν καλή θέληση, μποροῦν νά ἐπιδράσουν καί νά ἐπηρεάσουν τίς διαφορές, καί ἀκόμα νά μπορέσουν ἴσως νά τίς γεφυρώσουν. Ἀπό αὐτή τήν ἐντελῶς ἐσφαλμένη, ἕως οὐτοπική ἀντίληψη, ξεκινοῦν ὅλες οἱ δυσκολίες καί ἐνδεχομένως οἱ συγκρούσεις, μέ ἀποτέλεσμα τήν κρίση τῶν σχέσεων. Ἡ ἀρχική ἔνθερμη ἕλξη καί ὁ ἔρωτας, πού συντελοῦν στή γενική ἐξιδανίκευση, τόσο τοῦ συντρόφου ὅσο καί τοῦ περιβάλλοντος, ξεθυμαίνουν πολύ γρήγορα μέ τήν περατεταμένη συμβίωση, καί ἔτσι ἀνέρχονται στήν ἐπιφάνεια οἱ ἀφανεῖς ὡς τώρα ἀδυναμίες καί ἀτέλειες, οἱ χασματικές ἀντιλήψεις, οἱ διαφορετικές συνήθειες, τά «κεκρυμμένα ἐν γένει ἐλαττώματα» καί τῶν δύο πλευρῶν. Στίς περισσότερες τῶν περιπτώσεων ἡ κρίση τῆς σχέσης ὁδηγεῖ σ’ ἕνα ἐσπευσμένο διαζύγιο. Αὐτό εἶναι τό φαινόμενο τῶν καιρῶν.

Εἶναι φαινόμενο καθοδηγούμενο ἀπό τά Μ.Μ.Ε., σύγχρονο κοινωνικό μοντέλο συμβίωσης. Τά περισσότερα ζευγάρια εἶναι μέ τό ἕνα πόδι μέσα στόν γάμο. Ἡ ἀλλαγή καί ἡ ἐναλλαγή, ἡ βεβιασμένη ἀπόφαση καί ἡ ἀντίστοιχη δράση εἶναι τά προωθούμενα συνθήματα τῶν νέων καιρῶν. Παλαιότερα, οἱ ἄνθρωποι ἔδειχναν μεγαλύτερη ὑπομονή μέσα στή σχέση, μεγαλύτερη ψυχραιμία, ἔκριναν τά πράγματα μέ νηφαλιότητα, μέ σοβαρότητα, μέ ὑπευθυνότητα σέ μιά ἀπόφαση πού πῆραν νά δημιουργήσουν οἰκογένεια. Σήμερα, λείπει τόσο ἡ ὑπευθυνότητα, ὅσο καί ἡ σοβαρότητα καί, ἀκόμα πιό πολύ, ὁ σεβασμός ἀπέναντι στούς δεσμούς. Δεσμεύονται προσωρινά, ἐνῶ ἐνδόμυχα ἐπιθυμοῦν καί ἐπιμένουν, μέσω τῆς συμπεριφορᾶς τους καί σύμφωνα μέ τό κοινωνικό μοντέλο χαλαρότητας πού ἐπικρατεῖ, νά παραμένουν οὐσιαστικά ἀδεύσμευτοι! Βασικό στοιχεῖο κατά τήν ἐπιλογή τοῦ ἄλλου εἶναι ὅτι στό μυαλό τοῦ καθενός ἔχει διαμορφωθεῖ ἕνα πρότυπο συντρόφου. Μέ ἀφετηρία αὐτό τό πρότυπο, ξεκινοῦν στήν ἀνεύρεσή του καί μόλις συνειδητοποιήσουν ὅτι ὁ ἐκλεκτός ἤ ἡ ἐκλεκτή της καρδιᾶς τους δέν ἔχει τά χαρακτηριστικά πού ἔχουν φαντασιωθεῖ, ἀρχίζουν οἱ δυσκολίες καί οἱ συγκρούσεις. Ἄλλοι ἐγκαταλείπουν τή σχέση πολύ γρήγορα, ἄκαιρα καί μέ ἀνώριμη σκέψη καί ἄλλοι προσπαθοῦν μέ κάθε μέσο ν’ ἀλλάξουν τόν ἄνθρωπό τους καί νά τόν φέρουν πιό κοντά στά δικά τους ἐπιθυμητά πρότυπα. Μέ τήν κοινή λογική, κανένας ἄνθρωπος δέν εἶναι τέλειος. Μέ τήν ἐνηλικίωση ἔχει πλέον διαμορφωθεῖ πλήρως ἡ προσωπικότητα καί ἡ αὐθεντικότητα κάθε ἀτόμου. Συνεπῶς, ὁποιαδήποτε παρέμβαση ἤ προσπάθεια ἀλλαγῆς κρίνεται ἀτελέσφορη ἕως μάταιη. Ἄν τό ἄτομο εἶναι ἀπό μόνο του προοδευτικό καί μπορεῖ ν᾽ ἀντιγράφει τό καλό καί τό σωστό, ἄν μπορεῖ νά ἐπισημαίνει μέ τή θέλησή του τίς θετικές κοινωνικές καταστάσεις ἤ συνθῆκες κοινῆς διαβίωσης πού ἐφαρμόζονται ἀπό τόν ἄλλο σύντροφο, θά ἀλλάξει ἀκριβῶς ἀπό μόνο του. Χωρίς παρεμβάσεις. Χωρίς πιέσεις. Γιατί ὑπάρχουν ἄτομα, πού δέν μποροῦν ν’ ἀντέξουν τήν παραμικρή πίεση.

Ἡ προσωπικότητα ἑνός ἀνθρώπου διακρίνεται ἀπό χαρακτηριστικούς τρόπους μέ τούς ὁποίους σκέφτεται, αἰσθάνεται καί συμπεριφέρεται, οἱ ὁποῖοι τόν κάνουν νά εἶναι μοναδικός. Μοναδικός! Ὄχι τέλειος. Ὄχι, ὁπωσδήποτε σωστός. Ἁπλῶς, ὁ ἑαυτός του. Ὄχι αὐτός πού φαίνεται... Ὄχι αὐτός πού ἐμεῖς νομίζουμε πώς εἶναι, ἀλλά αὐτός πού πραγματικά εἶναι. Ὁ αὐθεντικός ἐαυτός του.Τί μποροῦμε νά κάνουμε, λοιπόν, μόλις προκύψουν οἱ πρῶτες ἔντονες ἐπισημάνσεις τῶν διαφορῶν μεταξύ τῶν συντρόφων; Ἡ λογική μᾶς προτρέπει νά ἐπισημάνουμε πόσο σημαντικές εἶναι αὐτές οἱ διαφορές καί σέ τί βαθμό ἐπηρεάζουν τή σχέση τους. Ποτέ δέν πρέπει νά θυσιάζεται τό μεῖζον γιά τό ἔλασσον. Ἄν μεταξύ τῶν δύο συντρόφων ὑπάρχουν τά βασικά στοιχεῖα μιᾶς σωστῆς ἀνθρώπινης συνύπαρξης, ὅπως ἡ ἀγάπη, ἡ ἔγνοια, ἡ φροντίδα, ἡ προστασία, ἡ πρακτική βοήθεια, αὐτό εἶναι ὑπεραρκετό. Διαφορετικές θέσεις, συνήθειες καί τακτικές συμπεριφορᾶς δευτερεύουσας σημασίας δέν πρέπει νά ἐπιτρέπουμε νά ἐπηρεάζουν μιά σχέση. Ἡ στάση κριτικῆς ἀπέναντι στόν ἄλλον σηματοδοτεῖ ἀναντίρρητα τήν ἔλλειψη ἀληθινοῦ ἐνδιαφέροντος καί ἀγάπης. Ἡ ὠμή ὑπόδειξη εἶναι ἐνοχλητική καί ταπεινωτική. Ἄς χειριστοῦμε τά θέματα τῆς ἀλλαγῆς τῶν συνθηκῶν τῆς ζωῆς μόνον, καί ὅλα αὐτά μέ ἁπαλότητα καί γνώση, ὅπως τίς χορδές μιᾶς εὔθραυστης ἅρπας. Ἀπό τήν ἄλλη μεριά, ἀναγνωρίζουμε ὅτι εἶναι πραγματικό δυστύχημα νά ἐγκλωβίζεται ὁ ἕνας σύντροφος στήν προσωπική του ἀπαρέσκεια καί στήν ἐμμονή ἀλλαγῆς τοῦ ἄλλου καί ἐν τέλει νά φυλακίζονται καί οἱ δύο σέ μιά σχέση ἀμοιβαίας ἀνοχῆς.

Κύκλοι Μητέρων «ὁ Ἀπόστολος Παῦλος»

Περιοδικό ''Σύνδεσμος''