Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Με φαρμακερή νυχτερίδα παρομοιάζεται στο γραπτό λόγο του λογοτέχνη Φώτη Κόντογλου η έννοια της κακίας.Ένα τρομακτικό πλάσμα της νύχτας που δηλητηριάζει τις ψυχές μας για το συμφέρον. Εκεί ακριβώς εντοπίζει την πηγή της.Αυτό που κάνει εντύπωση είναι η μαεστρία του συγγραφέα στο συσχετισμό της κακίας με τον καλοσυνάτο άνθρωπο.
Ο καλός άθελα του τρέφει τον κακό άνθρωπο, πέφτοντας θύμα της εκμετάλλευσης, ιδιαίτερα στην οικογένεια, τη φιλία και τον έρωτα πολλές φορές για να πετύχει τον σκοτεινό σκοπό του.Η σιωπή και η προσευχή είναι τα όπλα που μπορεί να αντισταθεί κάποιος, αλλά αυτή η στάση θέλει πίστη από ατσάλι όπως λέει χαρακτηριστικά ο συγγραφέας για να αντέξει το φαρμακερό δηλητήριο της νυχτερίδας που καιροφυλακτεί τις ασέληνες νύχτες της ζωής μας.

Δημήτρης Τζαφέρης
Θεολόγος-Λαμπαδάριος Ιερού Ναού