"Ποτέ μην λες «Θα το κάνω αύριο» επειδή το δευτερόλεπτο που ζούμε, εκείνο είναι δικό μας. Το επόμενο δευτερόλεπτο, το επόμενο λεπτό δεν είναι δικά μας, δεν ξέρουμε εαν θα το προλάβουμε..." γ. Διονύσιος της Κολιτσού

Πως τον φαντάζεσαι τον Θεό;

•Μήπως τον βλέπεις σαν κάποιο ο οποίος κάθεται σε πανύψηλο θρόνο που στραβομουτσουνιάζει και θυμώνει όταν δεν τον λατρεύεις και δεν τον δοξάζεις;

•Μήπως σαν κάποιο ο οποίος χαίρεται και ευχαριστιέται μαζί σου όταν πηγαίνεις εκκλησία και προσεύχεσαι;

•Μήπως έχεις την εντύπωση πως ο Θεός είναι ένας καλωσυνάτος παππούς (γεροντάκος) που δεν του καίγεται καρφί το τι κάνεις με την ζωή σου, φτάνει συ να είσαι ευχαριστημένος με τον εαυτό σου;

Αν έτσι πιστεύεις για τον Θεό, δεν θα καταλάβεις ποτέ:

•ούτε γιατί έχεις χρέος να Τον λατρεύεις·

•ούτε γιατί ο Θεός είναι καλός μόνο όταν σε αφήνει να κάνεις τα όποια θελήματά σου - ελεύθερο.

Ας ξεκινήσομε όμως με το πρώτο ερώτημα: γιατί έχομε χρέος να Τον λατρεύομε.

Η λέξη λατρεία στην αρχική της σημασία σημαίνει: απονέμω αξία, τιμή και σεβασμό σε κάποιο ή σε κάτι. Συνεπώς, λατρεία είναι η εκδήλωση σεβασμού, τιμής, αξίας, αναγνώρισης. Π.χ. όταν χειροκροτώ ένα ηθοποιό επάνω στην σκηνή ή ένα ποδοσφαιριστή (αθλητή), τον τιμώ· του αναγνωρίζω κάποια αξία· τον λατρεύω. Κάθε φορά που ένας άνδρας -την παλαιότερη επόχη- έβγαζε το καπέλο του σε μια διερχόμενη γυναίκα, το έκαμε εις ένδειξη τιμής (τιμητικά).

Γιά τον Θεό, λατρεία είναι κάτι παραπάνω. Λατρεύω τον Θεό σημαίνει: αναγνωρίζω την δύναμή Του, την καλωσύνη Του, την αξία Του, την μεγαλωσύνη Του, την κυριαρχία Του, την αλήθεια Του...

•Αν δεν λατρεύεις τον Θεό, μάθε το, λατρεύεις κάτι άλλο ή κάποιον άλλο, που 9 στις 10 φορές θα είναι ο εαυτός σου!

•Αν δεν υπάρχει Θεός, θεός είσαι συ! Καί αν εσύ είσαι θεός - ο νομοθέτης και ο δημιουργός, τότε τι να σού ειπώ; Εγώ είμαι άθεος. Ο βασικός λόγος που οι άνθρωποι σήμερα λατρεύουν λίγο τον Θεό και πολύ τον εαυτό τους, είναι ότι δεν θέλουν να το «χωνέψουν» ότι είναι κτίσματα - δημιουργήματα και όχι δημιουργοί!

Να λοιπόν, γιατί έχεις χρέος να λατρεύεις τον Θεό.

Όχι γιατί ο Θεός το έχει ανάγκη, ή διαφορετικά θα αισθανόταν δυστυχισμένος και ατελής, αλλά επειδή συ θα είσαι δυστυχισμένος και ατελής.

Fulton Sheen Καθηγητής Ψυχολογίας

* Περιοδικό Λυχνία, Ι Μ. Νικοπόλεως και Πρεβέζης