Όπως με μια φωτιά ανάβουν πολλά λυχνάρια και λαμπάδες που καίνε και όλες και όλα ανάβουν και φέγγουν από μια και την ίδια φύση της φωτιάς, έτσι και οι χριστιανοί. Ανάβουν και φέγγουν από μια φύση, από τη Θεία φωτιά του Υιού του Θεού. Και έχουν τις λαμπάδες αναμμένες στις καρδιές τους και φωτίζουν μπροστά στο Χριστό, καθώς ζουν στη γη, όπως και Εκείνος. Διότι λέει η Γραφή: «διά τοτο έχρισε ο Θεός σου έλαιον αγαλλιάσεως» (Ψαλμ 45, 8).

Γι’ αυτό ονομάστηκε Χριστός. Για να χρισθούμε κι εμείς με το ίδιο λάδι, που χρίσθηκε κι Αυτός και να γίνουμε Χριστοί, να έχουμε δηλαδή την ίδια ουσία και ένα σώμα. Και πάλι λέει η Γραφή: «ότε, αγιάζουν και οι αγιαζόμενοι εξ ενός πάντες» (Εβρ. 2, 11).

(ψευδο – Μακάριος)

π.Γ.Στ.