Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Ποιός εἶναι ὁ πιστός ἀπέναντι στήν καθημερινότητα; Ἕνας αἰθεροβάμων ρομαντικός πού ἐθελοτυφλεῖ καί μόνη του ἔννοια εἶναι ἡ νηστεία καί ἡ προσευχή; Μήπως αὐτοτοποθετεῖται στό περιθώριο, στή στέρηση κάθε ἀπόλαυσης μέ τό σκεπτικό ὅτι δέν ἐπιτρέπεται νά χαμογελοῦν οἱ ἄνθρωποι, ἀλλά ἐπιβάλλεται νά πενθοῦν διαρκῶς γιά τίς ἁμαρτίες τους; Ὄχι βέβαια! Χωρίς νά παραμελεῖ τά θρησκευτικά του καθήκοντα, εἶναι παρών στήν καθημερινή ζωή καί στίς ἀπολαύσεις. Ὅσες δέν τόν βλάπτουν βέβαια. Θά εὐχαριστηθεῖ μιά ἐνδιαφέρουσα διάλεξη, μιά καλή συναυλία, μιά ἀξιόλογη ἔκθεση ζωγραφικῆς.

Δέν θά ξοδέψει ὅμως ἀσυλλόγιστα γιά μιά νυχτερινή ἔξοδο, πού καμία πνευματική ὠφέλεια δέν προσφέρει. Καί τίς ἐκδρομές του θά κάνει καί τά ταξίδια του, ὡς τό σημεῖο πού δέν τοῦ περιορίζουν δραστικά χρόνο καί χρῆμα πού ἀξίζει νά διατεθεῖ σέ ἐλεημοσύνη. Εἴπαμε γιά τίς θετικές πλευρές τῆς καθημερινότητας, κανείς ὅμως δέν ἀγνοεῖ καί δέν παραβλέπει ὅσα ἀρνητικά καί βασανιστικά –δυστυχῶς– συμβαίνουν συχνά, καθώς τρέχουν οἱ ἡμέρες καί δέν εἶναι δά καί λίγα. Προβλήματα ὑγείας, οἰκογενειακά, οἰκονομικά καί τόσα ἄλλα.

Ἐκεῖ ἀκριβῶς, στήν ἀντιμετώπιση τῶν δυσκολιῶν, εἶναι ἡ εἰδοποιός διαφορά τοῦ πιστοῦ ἀνθρώπου. Θλίβεται ἀλλά δέν ἀπελπίζεται· κάμπτεται ἀλλά δέν λυγίζει· ὑπομένει, ἀλλά συγχρόνως ἀγωνίζεται ἀποφασιστικά νά βελτιώσει ὅ,τι τοῦ ἀπόμεινε· προσπαθεῖ, ἀλλά δέν ἀγωνιᾶ, ἔχοντας ἐμπιστοσύνη στό θεϊκό σχέδιο πού ἔχει ὁ Κύριος γιά τόν καθένα μας. Θωρακισμένος μέ καρτερία, ὁπλισμένος μέ ὥριμη καί ἤρεμη περίσκεψη, ἀντιπαλεύει τό κακό καί ἀπολαμβάνει ὅ,τι ὠφέλιμο φέρνει ἡ καθημερινότητα.

Κλειώ-Σταυρούλα Κουράση