Τίποτε δεν μπορεί να κάμει την ψυχή τόσο φιλοσοφημένη και επιεική και ήπια, όσο η συνεχής ανάμνηση των αμαρτημάτων μας(Άγιος Ιωάννης Χρυσόστομος).

Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Οι τρεις ανεπανάληπτες ημέρες της ζωής μας Ο Χριστιανός ζει τρεις ανεπανάληπτες ημέρες στην ζωή του.

Την πρώτη μέρα της γένεσης του,  που  είναι ανεπανάληπτη.Την ημέρα της κοίμησης του, που  είναι ανεπανάληπτη .

Την ημέρα που διανύει, που είναι και αυτή ανεπανάληπτη. Αν συμπεριλάβουμε  και την πνευματική ημέρα της βάπτισης του, που στην ουσία είναι παράλληλη με της γέννησης του, τότε  έχουμε τρεις ανεπανάληπτες ημέρες ζωής ,άρα όλος ο αγώνας για την σωτηρία μας είναι να ομολογήσουμε την πίστη μας είτε με λόγια είτε (κυρίως )με τα έργα μας και να παραμείνουμε σε όλη την διάρκεια της ημέρας αυτής, προσκολλημένοι προς την σωτήρια μας.

Αν και για αυτή την ημέρα δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι, δεν ξέρω πως θα μας κρίνει ο Θεός για μια ημέρα που περιμένει και αυτός, για να δει τι μπορούμε να ανταποδώσουμε και εμείς για αυτόν.

dlfanis.gr