«Σ’ αυτούς που σας λένε: «Σε τι χρησιμεύουν τα αρχαία Ελληνικά; Είναι μια νεκρή γλώσσα που δεν την μιλούν πλέον, τι μετράει να την μελετήσεις;Εσείς απαντήστε χωρίς φόβο «Τι ξέρεις εσύ που δεν την μελέτησες;». Αν δεν έχεις μελετήσει τα αρχαία Ελληνικά, θα κάνεις χιλιάδες πράγματα στη ζωή, αλλά δεν θα μάθεις ποτέ το γατί το κάνεις. Θα αρκεστείς μόνον στο πως το κάνεις. Αγαπήστε τα Ελληνικά και θα κατανοήσετε τη ζωή»

«Δεν μαθαίνουμε λατινικά κι ελληνικά για να μιλάμε αυτές τις γλώσσες, για να γίνουμε σερβιτόροι ή διερμηνείς, ή δεν ξέρω γω τι άλλο. Τις μαθαίνουμε για να γνωρίσουμε τον πολιτισμό αυτών των δύο λαών, η ζωή των οποίων αποτελεί τη βάση του παγκόσμιου πολιτισμού…»

Antonio Gramsci

«Αγάπησα αυτή τη γλώσσα για την ευλυγισία της, για το πλούσιο λεξιλόγιο στο οποίο η κάθε λέξη δένεται άμεσα και ποικιλοτρόπως με την πραγματικότητα, την αγάπησα γιατί σχεδόν ό,τι καλύτερο είπαν οι άνθρωποι
ειπώθηκε στα ελληνικά».

Μαργκερίτ Γιουρσενάρ