Αρχική » Ο Ναός μας » Διδακτικά και Ωφέλιμα

Οι απάτητες βουνοκορφές στη φαντασία των αγνών ανθρώπων είναι κατοικία τών θεών. Στη σκέψη τών σοφών είναι μια διέξοδος από τά αδιέξοδα της καθημερινότητας, η οποία μεταμορφώνει τούς εαυτούς μας σε απάνθρωπα απόκοσμα πλάσματα. Η ησυχία, ο απέραντος  ορίζοντας που φαίνεται στη ματιά μας παραδεισένιος, με την εντυπωσιακή εναλλαγή του πεδινού τοπίου, με τους λόφους και τα βουνά, τα οποία απλώνονται μπροστά μας σαν ζωγραφικός πίνακας ενός ταλαντούχου ζωγράφου.

Όμως κανείς δεν τολμά την ανάβαση. Όλα ένα όνειρο, το οποίο αρνείται να δώσει κάποιος ερμηνεία, γιατί φοβάται το ξεβόλεμα και την απώλεια της ζωής του. Όλοι πασχίζουν με μανία να κερδίσουν τον κόσμο όλο, αλλά υπάρχει ένα τίμημα. Η απώλεια της ψυχής. Κάθε φορά προφασίζονται, για να μην βλέπουν στον ουρανό τον θρόνο του Θεού...

Υπάρχουν αγιασμένες ψυχές στους αιώνες, οι οποίες παρέδωσαν με τα γραπτά τους τα μυστικά της αληθινής ζωής. Ένα από αυτά είναι η τέχνη της αρετής που παρομοιάζεται ως άρωμα με τεσσάρα πολύτιμα συστατικά... Για τους αληθινούς εραστές της θεϊκής ζωής αυτά τα τέσσερα συστατικά είναι μίμηση τού Ιησού Χριστού ως δωρεά και ευλογία του Τριαδικού Θεού.Ο Άγιος Ανδρέας Κρήτης σε θεομητορικό κανόνα που συνέταξε προς την Παναγία αναφέρει τα 4 αυτά συστατικά της αρετης, τα οποία είναι η φρόνηση, η θεια δικαιοσύνη, η ψυχική ανδρεία και η σωφροσύνη.Aς βάλουμε μέσα στο νου και την καρδιά μας αυτα που μας παρέδωσε η Αγία Εκκλησία ως ιερή παράδοση, τόσο στην Αγία Γραφή όσο και στα έργα τών Πατέρων για τη σωτηρία μας από την αμαρτία.

Δημ.Τζαφέρης

Θεολόγος Ιεροψάλτης του Ι.Ναού μας