Ο άνθρωπος είναι ένα μυστήριο! Φέρει μέσα του κληρονομιά αιώνων, όλο το καλό που βιώθηκε από τους προφήτες, τους αγίους, τους μάρτυρες, τους αποστόλους και κυρίως από τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό.

Παράλληλα όμως φέρει και το κακό που υπάρχει στον κόσμο από την εποχή του Αδάμ μέχρι σήμερα. Όλα είναι μέσα του και τα ένστικτα και τα κίνητρα και οι σκέψεις και τα πάντα και ζητούν ικανοποίηση. Αν δεν τα ικανοποιήσει, κάποτε θα εκδικηθούν, εκτός αν τα διοχετεύσει αλλού, στο ανώτερο, στο Θεό. Κάτι ανάλογο έχει να μας διδάξει η σημερινή ευαγγελική περικοπή, στην οποία γίνεται λόγος για την απόλυτη, την τέλεια εμπιστοσύνη στο Θεό, η οποία επιτυγχάνεται απ’ τον άνθρωπο με την αγία ταπείνωση.

Μετά το χορτασμό των πεντακισχιλίων ανδρών από πέντε άρτους και δύο ψάρια ο Ιησούς ανάγκασε τους μαθητές του να περάσουν με το πλοίο τους απέναντι στη λίμνη και Αυτός ανέβηκε στο όρος για να προσευχηθεί μόνος. Στη μέση της νύχτας επέστρεψε στους μαθητές Του περπατώντας πάνω στα νερά της λίμνης. Ο Πέτρος για να ελέγξει αν πρόκειται για τον Ιησού ζήτησε απ’ τον Διδάσκαλό του να τον καλέσει κοντά του, δίνοντας διαταγή ώστε να περπατήσει και αυτός πάνω στη θάλασσα. Ο Χριστός ανταποκρίθηκε στο αίτημα του Πέτρου κι έτσι ο μαθητής άρχισε να βαδίζει πάνω στα νερά, για να πλησιάσει τον Ιησού. Στην πορεία όμως, το δυνατό φύσημα του ανέμου και τα κύματα που υψώνονταν εκάναν τον Πέτρο να φοβηθεί, να χάσει την πίστη του και στο τέλος ν’ αρχίσει να βουλιάζει. Τότε απευθύνθηκε και πάλι στο Χριστό και τον εκλιπαρούσε να τον σώσει. Ακολούθως λοιπόν, έσπευσε ο Φιλεύσπλαχνος, τον έπιασε απ’ το χέρι και τον οδήγησε πάνω στο πλοίο με ασφάλεια.

Όλοι εμείς, οι άνθρωποι κάθε εποχής λίγο έως πολύ μοιάζουμε στον Πέτρο. Έχουμε μέσα μας την καλή διάθεση και την επιθυμία ν’ ακολουθήσουμε το δρόμο που μας υπέδειξε ο Θεός και να εφαρμόσουμε στη ζωή μας τις θείες εντολές Του. Στο διάβα όμως της ζωής οι δυσκολίες και τα εμπόδια που προκύπτουν, μας κάνουν ν’ αμφισβητούμε τη δύναμη του Θεού και να ξεχνάμε την ύπαρξή Του και τον αρχικό ζήλο που είχαμε, ώστε να μένουμε ενωμένοι μαζί του και να εφαρμόζουμε όλα όσα μας φανέρωσε και τελικά ολιγοπιστούμε ή χάνουμε εντελώς την πίστη μας σε Εκείνον. Μακριά όμως απ’ τη θαλπωρή και την αγάπη του Θεού έρχεται το βούλιαγμα και η απώλεια. Αν την ώρα εκείνη θυμηθούμε, όπως ο Πέτρος, το Θεό τότε υπάρχει ελπίδα, αν όμως ούτε τότε ζητήσουμε το έλεος του Θεού, τότε χαθήκαμε για πάντα.

Ένας χαριτωμένος αγιορείτης, ο παπα-Τύχων ο Ρώσος έλεγε: «Η κόλαση είναι στρωμένη με ''θα''. Θα προσευχηθώ, θα μετανοήσω κι έρχεται ο θάνατος, που αρχίζει από ''θα'' και μένουμε με τις πολύ καλές, αλλά απραγματοποίητες προθέσεις μας». Δεν είναι λοιπόν πιο ασφαλές και ωφέλιμο ν’ αφήνουμε τη ζωή μας στα χέρια του Θεού με απόλυτη εμπιστοσύνη; Χωρίς αντίρρηση και αντίδραση, ακόμη και όταν τα πράγματα φαίνονται δύσκολα και παράλογα, έχοντας την απόλυτη βεβαιότητα πως ο Θεός όλα θα τα οικονομήσει και για όλα θα φροντίσει –πνευματικά  και υλικά– πιάνοντάς μας απ’ το χέρι θα οδηγήσει και εμάς σ’ ένα ασφαλές και ήσυχο καταφύγιο!