Αρχική » Ενοριακά Νέα

Δύο Ενορίες του Ωρωπού επισκεφθήκαμε την Κυριακή 24 Ιουνίου 2018 το απόγευμα .Πρώτος σταθμός του απογευματινού μας περιπάτου ήταν ο Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου Μηλεσίου όπου μετά τον Εσπερινό ο Εφημέριος του Ναού π.Αθανάσιος μας δίδαξε  και μας παρέθεσε σε προσκύνηση την Θαυματουργό Εικόνα της Παναγίας της Μηλεσιώτισσας, Τίμιο Ξύλο, τα Λείψανα του Αγίου Μάρτυρος Παντολέοντος συναθλητού του Οσιομάρτυρος Νικολάου μας  και άλλα ιερά Λείψανα καθώς και άμφια του Γέροντος Πορφυρίου που φυλάσσονται εκεί.

Αργότερα μεταβήκαμε στα Νέα Παλάτια όπου στον Ι.Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου -Αγίου Γεωργίου θαυμάσαμε και προσκυνήσαμε Ιερά Λείψανα και πολλά κειμήλια τα οποία μετέφεραν οι Πρόσφυγες από την Μαρτυρική Μικρά Ασία μετά την ξεριζωμό. Μετά την δέηση και την ξενάγηση φιλοξενηθήκαμε  στο Ενοριακό Αρχονταρίκι με πολλά αγάπη από τον Εφημέριο του Ναού π.Νικόλαο και τις συνεργάτιδες του και απολαύσαμε ένα ολιγόλεπτο video το οποίο αναφερόταν στα Παλάτια της Μικρασίας και στην ανέγερση του Ι.Ναού Αγίου Τιμοθέου επισκόπου Προικονήσου που ανεγείρεται ως σημείο αναφοράς  για τους απογόνους Νεοπαλατιανούς  που από την νέα Πατρίδα νοσταλγούν την Παλαιά.