«Καταξίωσον, Κύριε ἐν τῇ ἡμέρα ταύτῃ ἀναμαρτήτους φυλαχθῆναι ἡμᾶς», ψάλλουμε στόν ὄγδοο στίχο τῆς Δοξολογίας. Παρακαλοῦμε, δηλαδή, τόν Θεό νά μᾶς ἀξιώσει τήν ἡμέρα αὐτή, πού βρισκόμαστε στή ζωή, νά ζήσουμε ἀναμαρτήτως, κάτω ἀπό τήν προστατευτική του δύναμη καί ἰσχύ. Ὁ μόνος χρόνος πού μᾶς δίνεται γιά νά συνεισφέρουμε γιά τή σωτηρία μας εἶναι τό παρόν. Γι’ αὐτό ἄλλωστε ὁ ἴδιος ὁ Κύριος μᾶς δίδαξε νά ζητᾶμε ἀπό τόν ἐπουράνιο Πατέρα μας, τό Θεό, τό  «δός ἡμῖν σήμερον».

Μόνο αὐτό μᾶς ἀνήκει, ἀφοῦ τό παρελθόν δέν μποροῦμε νά τό ἀλλάξουμε. Ἀλλά καί τό μέλλον μᾶς εἶναι ἄγνωστο. Ὅποιο μέρος τοῦ μέλλοντος ἤθελε νά μᾶς δοθῆ, θά μᾶς δοθεῖ κι αὐτό σάν παρόν, γιά νά τό ἀξιοποιήσουμε σύμφωνα μέ τό θέλημα τοῦ Θεοῦ. Ἡ διαρκής ἱκεσία μας πρός τό Θεό πρέπει νά ἐπικεντρώνεται στό νά προσπαθοῦμε νά μιμούμαστε τίς ἐπουράνιες δυνάμεις, παρουσιάζοντας πάνω στή γῆ διαγωγή ἴδια μέ τή δική τους. Γι’ αὐτό, διαρκές αἴτημά μας πρός τό Θεό θά πρέπει νά εἶναι ἡ στροφή μας στή μόνιμη καί συνεχή ἀναζήτησή Του. Εἴθε κάθε στιγμή τῆς ζωῆς μας νά στρέφεται πρός τόν Θεό, τό τρισδιάστατο τῆς ψυχῆς, ἤτοι τό βουλητικό, τό νοητικό καί τό συναισθηματικό.

Καθώς ὁ λειτουργός τῆς Ἐκκλησίας «παίρνει καρό», δηλαδή προετοιμάζεται γιά ν’ ἀρχίσει τή Θεία Λειτουργία, ἔτσι καλεῖται καθένας μας νά ζεῖ ἀξιοκρατικά τήν ἡμέρα Κυρίου, δηλαδή ν’ ἀξιοποιεῖ τόν χρόνο τόν ὁποῖο τοῦ δίνει ὁ Θεός. Θεωρώντας τόν χρόνο πού μᾶς δίνει ὁ Θεός ὡς λειτουργικό παρόν, τόν ζοῦμε σάν μία τρισδιάστατη πραγματικότητα μέ τήν πίστη, τήν ἐλπίδα καί τήν ἀγάπη. Μέσα ἀπ’ αὐτές τίς Θεολογικές ἀρετές ζοῦμε τήν ὥρα Κυρίου, ὁ ὁποῖος διαρκῶς ὑπάρχει καί ἔρχεται ἀναζητώντας μας, κατά μία ἔκφραση τοῦ Κλήμεντα τοῦ Ἀλεξανδρέα.

Του κ.Βασιλείου Σκιαδά