Όταν βρίζουμε εμείς οι ίδιοι τον εαυτό μας δεν σημαίνει ότι αυτό είναι αληθινή ταπείνωση. Αληθινή ταπείνωση είναι όταν κάποιος μας ονειδίζει και μας βρίζει δημοσίως και εμείς υπομένουμε και λέμε: «ο Θεός τον άφησε να με κακολογήσει για τις πολλές αμαρτίες μου». Γέροντας Παΐσιος Ολάρου

Αρχική » Επίκαιρα κείμενα

Ο Χριστός με την Ανάστασή Του δεν μας πέρασε απέναντι από ένα ποτάμι, από ένα ρήγμα γης, από μια διώρυγα, από μία λίμνη η από την ερυθρά θάλασσα. Μας πέρασε απέναντι από ένα χάος, από μια άβυσσο, που ήταν αδύνατο να την περάσει ο άνθρωπος μόνος. Αιώνες περίμενε αυτό το πέρασμα, αυτό το Πάσχα.
Ο Χριστός μας πέρασε από....τον θάνατο, στη Ζωή. Γι’ αυτό σήμερα “Θανάτου εορτάζομεν νέκρωσιν, άδου την καθαίρεσιν”. Χάθηκε ο θάνατος. Το κατάλαβες; Σήμερα γιορτάζουμε την “απαρχήν” της “άλλης βιοτής, της αιωνίου” ζωής κοντά Του.

Γέρων άγιος Πορφύριος